Érthetetlen tiltások - a vírus a spanyol szocialista vezetés agyát is megfertőzhette

Spanyolországban a korlátozások május 11-én kezdődő első fázisában –Madrid és Katalónia tartomány kivételével – megnyíltak a kávézók teraszai, a templomok, az élelmiszeripari vállalatok – erről ír a magyar sajtó. Alicantéban is megteltek élettel az utcák?
–Nem mert a felsorolásból hiányzik Valencia tartomány, aminek Alicente az egyik megyéje. Az érthetőség kedvéért elmondom, hogy Spanyolországban március 16-án vezették be a szükségállapotot a koronavírus-járvány miatt, amelynek meghosszabbítását május 6-án hagyta jóvá a törvényhozás május 24-ig. A korlátozások kivezetésének május 4-én kezdődött nulladik fázisában csak az egyénre szabott szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások kezdhettek dolgozni, mint például a fodrászok. Alicante sajnos megmaradt a nulladik fázisban. A központi indoklás szerint itt nem volt elegendő tesztelés.
Mit jelent konkrétan a szükségállapot?
–Mindenkinek otthon kellett tartózkodnia, csak egy felnőtt mehetett ki a legközelebbi élelmiszerboltba, gyógyszertárba és orvosi rendelőbe. Majdnem teljes karantén volt. Autóba ülni csak kivételes esetben lehetett, lakóhelyünket nem lehetett elhagyni. A városok kijáratait lezárták. A kutyát pedig maximum 15 percig lehetett levinni.
Ezt komolyan ellenőrizték?
–A rendőrség, a csendőrség és a milícia vezetői jól tudták, hogy sokan erre a szabályra csak legyintenek. Ezért ráálltak a kutyásokra is. Feljelentettek egy férfit, aki egy órán át volt lent a kutyával. Az a család sem úszta meg büntetlenül, aminek tagjai külön-külön vitték le negyed órára házi kedvencüket, csak azért, hogy kint lehessen a friss levegőn. Azt is feljelentették, aki nem a hozzá legközelebbi péknél vette a kenyeret. Május elejére több mint 80 ezer rendőri feljelentés született, és több ügy már a bírák elé került. A legalacsonyabb bírság 600, a legmagasabb, ha jól tudom 300 ezer euro.
A nulladik fázisban mit engedélyeznek nektek?
–Készítettek egy korosztály szerinti idősávot. Az idősek csak délután mehetnek ki két órára. A gyerekek – 1-14 éves korig – 12 és 19 óra között szülői kísérettel sétálhatnak. Focizni és szaladgálni szigorúan tilos. Reggel 6-tól 10-ig és este 8-tól 11-ig a 14-70 éves korosztály mehet ki a terekre, parkokba sportolni, de a lakóhelytől 1 kilométeren belül. Az igazolt sportolók ez alól kivételek. Feleségemmel évek óta taekwondózunk, klubtagként igazolványunk van, ezért elbiciklizhetünk a város határáig. Közben többször megállítanak minket, és elkérik az igazolványunkat.
Autóval már lehet közlekedni?
–Lehet, de a vezetőn kívül maximum egy utas. Ez azt jelenti, hogy az a négytagú család – vegyük a mi esetünket – aki otthon egy légtérben tartózkodik, egy autóban már nem utazhat. Ne kérdezd, mi ebben a logika! Valószínűleg a vírus a spanyol szocialista vezetés agyát is megfertőzte.
A rendőrök nem is figyelmeztetnek, máris büntetnek?
–A változásokat követő egy-két napon belül az enyhébb esetekben még figyelmeztetnek. Erre jó példa, amikor feleségem kiment sportolni, elfáradt, leült egy padra, körülötte több méter távolságban egy lélek sem volt. Odament hozzá a rendőr, és közölte, álljon fel, mert néhány percél többet pihenni sem lehet. Azt mondják, ez is a védekezés része.
Ha már a védekezést említetted, hogyan lehet, hogy Spanyolország, amelynek Olaszországnál több ideje volt felkészülni a járványra, mégis súlyos helyzetbe jutott?
– Újságokból tudom, hogy a spanyol szocialista kormány január 31-én erősítette meg az első koronavírusos esetet a Kanári-szigeteken. Ugyanezen a napon evakuálták a spanyol állampolgárokat Wuhanból. A koronavírus első pozitív tesztjét a szárazföldön február 26-án mutatták ki. Ha normálisan gondolkodunk, már ekkor lépni kellett volna. Ehelyett március 8-án engedélyezett a szocialista vezetés Madridban egy százezres feminista parádét. Focimeccseket is tarthattak. Az előzőt politikai okokból hagyta jóvá a kormány, az utóbbit, hogy nehogy fellázadjanak a drukkerek.
Az Eurofound ügynökség felmérése szerint az uniós és kormányzati intézményekbe vetett bizalom hiánya a koronavírus-járvány által legerősebben sújtott tagállamokban - Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban - a legjellemzőbb. Ezt meg tudod erősíteni?
–Bárcsak meg tudnám erősíteni! Sajnos nagyon sokan beletörődtek a helyzetükbe, közömbösek. Mások pedig félnek. Rettegnek a szocialista diktatúrától. A Vox párt az egyedüli, amelyik keményebben fellép a szocialisták ellen. Megbélyegezték őket, hogy populisták, szélsőségesek. Ma a legtöbben azt várják, hogy újra szabadon közlekedhessenek, visszatérjen a normális élet.
Olyan kiváló talán a spanyol gazdasági helyzet, hogy a korlátozások megszüntetésével visszatér a normális élet?
– Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök semmi bíztatót nem mondott. Spanyolország a turizmusból él. A helyi mondás szerint egy hónapot túl lehet élni turisztikai bevétel nélkül, kettőt már csak megszorításokkal, háromnál pedig gondoljunk arra, most ért véget egy világháború. Sajtóhírek szerint hitelt akar felvenni a kormány, ami teljesen eladósíthatja a 2008-as pénzügyi válságból alig kilábalt országot.
Fotó:
Spanyolországban már több fertőzöttről tudtak, amikor politikai okokból engedélyezték a március 8-ai feminista tüntetést.
Medveczky Attila