Pályáznak a gyimesbükki Rákóczi-vár újjáépítése érdekében
A Rákóczi-várat kőből építenék újjá, az első szinten egy kiállítóhelyiséget, a felső szinten pedig kávézót alakítanának ki, sziklaterasszal. A várat Bethlen Gábor erdélyi fejedelem építtette 1626 körül őrtoronyként, az építményt a 18. század elején II. Rákóczi Ferenc megerősíttette, ekkor kapta mai nevét.

Gyimesbükk új polgármestere, Oltean Péter elmondta, mivel jelentős költségekről van szó, ezért szükség van a támogatásra. A vár helyreállítása érdekében korábban készült költségszámítások már nem felelnek meg a mostani árszinteknek, amelyeket az építőiparban alkalmaznak, így jóval több pénzre van szükség.
Az újjáépítés meg fog történni, a kérdés az, hogy mikor? Egy cég készíti elő a szükséges dokumentációt, készült egy előtanulmány, amelyet a pályázathoz fogunk felhasználni – ismertette, hozzátéve, az esetleges adományokat is szívesen fogadják.
A polgármester kitért arra is, hogy felmérések szerint évente több mint 200 ezer turista fordul meg Gyimesbükkön, és ha közülük mindenki csak egy eurót hagy ott a községben, az évi 1 millió lejes jövedelmet jelent. Ezért is fontos az idegenforgalmi látványosságot jelentő Rákóczi-vár újjáépítése, mert ezzel tovább nőhet a látogatók száma, és több bevételt hozhat a turizmus.
Először még 2015-ben kérte a község a várrom helyreállításhoz szükséges építkezési engedélyt a Bákó Megyei Tanácstól, végül a következő évben kapták meg.
A kivitelezésre kiírt közbeszerzési eljárás után 2017-ben a munkálat előkészületeinél tartottak, amikor kiderült, hogy az építkezési engedély érvényessége lejárt, mert az illetékes elfelejtette azt meghosszabbíttatni. Emiatt az összes szakhatósági jóváhagyást és az építkezési engedélyt ismét igényelni kellett, de utóbbit, sem a következő évben, sem tavaly nem tudták megszerezni.
A korábbi tervek szerint a Rákóczi-várat kőből építenék újjá, az első szinten egy kiállítóhelyiséget, mosdókat, a felső szinten pedig kávézót alakítanának ki, sziklaterasszal. A várat Bethlen Gábor erdélyi fejedelem építtette 1626 körül őrtoronyként, az építményt a 18. század elején II. Rákóczi Ferenc megerősíttette, ekkor kapta mai nevét.
Forrás: szekelyhon.ro
(2020.11.28.)