Árpádsávos Zászló
„Nincs más testvérem, csak magyar.
Ha virrasztok, miatta állok poszton,
csak tőle kérek kenyeret s csak ő,
kivel a kenyeret megosztom”
(Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus)
Székely Zászló
MAGYAR SZEMMEL
A MAGYAR ÚTON
A Művelt Tájékozott Emberért Alapítvány
1092 Budapest, Ráday u. 32. I. em. 3.
+36-1-781-3236
info@magyarforum.info
Kérjük, hogy éves adójuk 1%-át ajánlják fel A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítványnak-oldalunkért
1%"/
Kedvezményezett alapítvány neve: A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítvány

adószáma: 18670275–1–13


Meghalt Fülöp edinburghi herceg, a brit uralkodó férje

Életének századik évében elhunyt Fülöp edinburghi herceg, a brit uralkodó, II. Erzsébet királynő férje - közölte pénteken a Buckingham-palota.
 
Fülöp herceget életének századik évében érte a halál a királyi család windsori rezidenciáján.
 
A herceget február közepétől 28 napig kórházban kezelték az udvar által közelebbről nem részletezett fertőzéses betegség és szívproblémák miatt.
 
Fülöp, aki június 10-én töltötte volna be századik életévét, március 16-án hazatérhetett a kórházból Windsorba, de halálának pénteki bejelentéséig már nem mutatkozott a nyilvánosság előtt.
 
Az edinburghi herceg és a brit uralkodó tavaly novemberben ünnepelte 73. házassági évfordulóját.
Fülöp halálhírének pénteki bejelentésével az Egyesült Királyságban nemzeti gyász kezdődött, amely a herceg temetéséig tart.
 
Fülöpnek az uralkodó néhai férjeként állami temetés járna, de az edinburghi herceg többször is egyértelművé tette, hogy nem szeretne nagyszabású szertartást, inkább magánjellegű, kisebb katonai tiszteletadással kísért búcsúztatást részesítene előnyben a windsori kastély Szent György-kápolnájában.
 
Fülöp az elmúlt években kifejezésre juttatta azt a kívánságát is, hogy a windsori kastélyparkban, a királyi család tagjainak fenntartott Frogmore Gardens temetkezési helyen kíván nyugodni.
Itt helyezték örök nyugalomra mások mellett Viktória királynőt, II. Erzsébet királynő 1901-ben elhunyt üknagymamáját, és Albert herceget, Viktória férjét is. A halálhír bejelentése után az Egyesült Királyság összes középületén félárbocra eresztették a brit lobogót. A nemzeti gyász protokolláris előírásai alapján a londoni alsóház összes képviselője a temetésig fekete karszalagot ölt, a férfi képviselők fekete nyakkendőt viselnek. Ugyanez vonatkozik a királyi család tagjaira is. A gyászidőszakban II. Erzsébet királynő várhatóan semmilyen hivatalos tevékenységet nem végez. Ez azt is jelenti, hogy Fülöp herceg temetéséig nem lépnek életbe új törvények, hiszen a parlament által elfogadott jogszabályok érvénybe lépéséhez az uralkodó jóváhagyása is szükséges. A brit trónutódlási sorrend Fülöp halálával nem változik, hiszen az edinburghi herceg soha nem szerepelt a királyi család trónöröklésre jogosult tagjai között. Ennek értelmében továbbra is Károly walesi herceg, a királynő és Fülöp herceg 72 esztendős elsőszülött fia a trónörökös, őt változatlanul idősebb fia, Vilmos cambridge-i herceg követi a trónutódlási rendben.
 
Egy kalandokkal teli élet
 
1921. június 10-én látta meg a napvilágot Korfun, a görög és a dán királyi családba született. Még csecsemő volt, amikor a családját kiűzték Görögországból, ugyanis I. Konstantin görög királyt lemondatták a trónjáról, a Brit Királyi Haditengerészet segített, hogy kimenekítsék őket az országból. Gyerekkorában Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban végezte tanulmányait, 18 éves korában belépett a Brit Királyi Haditengerészetbe.
 
1939 júliusától kezdett levelezni a 13 éves Erzsébet hercegnővel, akivel 1934-ben találkozott először. Jóképű, életerős fiatal férfi volt, Erzsébetet is hamar levette a lábáról. A második világháború alatt a Földközi-tenger és a Csendes-óceán flottáin szolgált. A háború után VI. György engedélyt adott Fülöpnek Erzsébet feleségül vételére. Várniuk kellett egy évet az esküvővel, ugyanis az uralkodónőnek be kellett töltenie a 21. életévét. Fülöp 1947-ig görög és dán királyi herceg volt, de német vér is csörgedezett az ereiben, annak érdekében, hogy feleségül vehesse szerelmét, lemondott született címeiről, brit állampolgárrá vált, emellett felvette az anglikán vallást.
 
1947. november 20-án feleségül vette Erzsébetet, az esküvőt a Westminsteri apátságban tartották. Közvetlenül az esküvő előtt ő lett Edinburgh hercege, Merioneth grófja és Greenwich bárója. Fülöp elhagyta az aktív katonai szolgálatot, amikor Erzsébet 1952-ben királynő lett. 1957-ben hivatalosan is brit herceg lett.
 
Fülöp lelkes sportrajongó volt, segített kidolgozni a fogathajtó események szabályait. Több mint 780 szervezetnek volt a tagja, védnöke vagy az elnöke.
 
Fülöp 2017 őszén, 96 évesen vonult vissza hivatalosan a közszerepléstől. Évtizedeken át szolgálta a királyi családot, állt uralkodó felesége mellett támaszként. A brit történelem leghosszabb ideig szolgáló királyi társa és a brit királyi család legidősebb férfi tagja volt. 1952 és 2017-es visszavonulása között 22 219 eseményen vett részt egyedül és 5496 beszédet tartott.
 
Forrás: ma7.sk, MTI
(2021.04.09.)