Árpádsávos Zászló
„Nincs más testvérem, csak magyar.
Ha virrasztok, miatta állok poszton,
csak tőle kérek kenyeret s csak ő,
kivel a kenyeret megosztom”
(Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus)
Székely Zászló
MAGYAR SZEMMEL
A MAGYAR ÚTON
A Művelt Tájékozott Emberért Alapítvány
1092 Budapest, Ráday u. 32. I. em. 3.
+36-1-781-3236
info@magyarforum.info
Kérjük, hogy éves adójuk 1%-át ajánlják fel A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítványnak-oldalunkért
1%"/
Kedvezményezett alapítvány neve: A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítvány

adószáma: 18670275–1–13


Kijevnek nem tetszik, hogy Berlin nem ad el neki fegyvert, nem úgy, mint az angolok

Kijevben a német külügyminiszter kifejtette, hogy Berlin álláspontja változatlan, vagyis nem szállít fegyvereket Ukrajnának. Viszont Ben Wallace brit védelmi miniszter hétfői parlamenti meghallgatásán kijelentette, hogy London megosztja védelmi fegyvereit Ukrajnával. Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka pedig leszögezte, hogy változatlan a helyzet Oroszország és Ukrajna határán az orosz–amerikai tárgyalások után, az ukrán hírszerzés nem észlelt semmilyen orosz csapatmozgást.

A Kijevben tárgyaló Annalena Baerbock német külügyminiszter kifejtette, hogy Berlin álláspontja változatlan, vagyis nem szállít fegyvereket Ukrajnának. Dmitro Kuleba, ukrán külügyminiszter azt közölte, hogy a párbeszédet tovább folytatják majd erről a kérdésről.
 
“Megvitattuk a fegyverszállítás kérdését Németországból Ukrajnába. Kifejtettem az ukrán fél érveit és álláspontját. Azt akarom ugyanakkor, hogy a diplomáciai út működjön, a normandiai formátumban tett erőfeszítések eredményt hozzanak” – fogalmazott Kuleba a német külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón.
 
A normandiainak nevezett egyeztetéseket a Donyec-medencei fegyveres konfliktus békés rendezésére hívták életre, Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország részvételével. Az ukrán tárcavezető kiemelte: Kijev tudja, hogy hol és milyen fegyvereket szerezhet be.
 
Annalena Baerbock kijelentette, hogy változatlan a német kormány álláspontja Ukrajna fegyverekkel történő ellátásával kapcsolatosan. “Amit két héttel, néhány hónappal ezelőtt mondtam, az változatlan. A német kormány fegyverexporttal kapcsolatos álláspontja ismert” – szögezte le.
 
Baerbock néhány nappal ezelőtt Washingtonban tárgyalt Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel, akinek kifejtette, hogy Berlin – Washingtonnal ellentétben – nem kíván fegyvereket szállítani Kijevnek. A német külügyminiszter és az amerikai diplomácia irányítója között ez volt az egyik jelentős nézetkülönbség az Ukrajna körüli feszültség megoldásának megítélésében.
 
A Bild című német lap azt állította, hogy Angela Merkel volt német kancellár személyesen blokkolta a NATO keretein belüli fegyverszállítást Ukrajnába. Sajtóértesülések szerint Ukrajna már 2021 elején kifizetett a NATO szakosított ügynökségén (NSPA) keresztül két fegyverszállítmányt: 90 darab Barrett M82 típusú, nagykaliberű mesterlövész puskát, amelyet az Egyesült Államok szállítana, és 20 darab EDM4S drónelhárító rendszert Litvániából. Májusban azonban az NSPA tanácsának német és holland képviselői ellenvetéssel éltek, és ezért megvétózták a fegyverek eladását Ukrajnának.
 
Viszont Ben Wallace brit védelmi miniszter hétfői parlamenti meghallgatásán kijelentette, hogy London megosztja védelmi fegyvereit Ukrajnával, könnyű páncéltörő rendszereket ad el neki – adta hírül az rbc.ua hírportála Reuters hírügynökségre hivatkozva.
 
A jelentés szerint Wallace azt mondta, „úgy döntöttünk, hogy Ukrajnát könnyű páncéltörő védelmi rendszerekkel látjuk el. Ezek nem stratégiai fegyverek, és nem jelentenek veszélyt Oroszországra. Önvédelemre kell használni őket.”
 
A brit miniszter egyúttal meghívta Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert is Londoni látogatásra, hogy megvitassa vele az Ukrajna körüli helyzetet.
 
Forrás: karpat.in.ua
Fotó: archív (Katonák a Tavaszi vihar elnevezésű NATO–észt közös hadgyakorlaton 2021. május 27-én.)
(2022.01.18.)