Árpádsávos Zászló
„Nincs más testvérem, csak magyar.
Ha virrasztok, miatta állok poszton,
csak tőle kérek kenyeret s csak ő,
kivel a kenyeret megosztom”
(Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus)
Székely Zászló
MAGYAR SZEMMEL
A MAGYAR ÚTON
A Művelt Tájékozott Emberért Alapítvány
1092 Budapest, Ráday u. 32. I. em. 3.
+36-1-781-3236
info@magyarforum.info
Kérjük, hogy éves adójuk 1%-át ajánlják fel A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítványnak-oldalunkért
1%"/
Kedvezményezett alapítvány neve: A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítvány

adószáma: 18670275–1–13


EU: az orosz rubel dacolt a szankciókkal

Josep Borrell, az EU külügyi vezetője elismerte az orosz rubel ellenállását a nemzetközi szankciókkal szemben.

 
Josep Borrell, az EU külügyi vezetője elismerően nyilatkozott az orosz rubel ellenállásáról a nemzetközi szankciókkal szemben, amelyeket az Ukrajnában zajló katonai konfliktus miatt vezettek be.
 
“A rubel erős ellenálló képességről tett tanúbizonyságot. Putyin most ahhoz ragaszkodik, hogy rubelben fizessenek neki a gázért, hogy fenntartsák a valutát. Meglátjuk, mi történik” – mondta Borrell a spanyol COPE csatornának kedden.
 
Azért kellett megszólalnia az ügyben, mert a rubel a közelmúltban jelentősen erősödött, és majdnem a februári értékére ugrott vissza, annak ellenére, hogy a Nyugat átfogó szankciókat vezetett be Moszkva ukrajnai katonai offenzívája miatt.
 
Korábban Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a valuta erősödését annak bizonyítására használta, hogy a nyugati szankcióknak nincs hatása Oroszországra. “Ezt nagyon világosan ki kell mondanom: Az általunk eddig bevezetett szankciók nem működnek. A legjobb bizonyíték erre a rubel árfolyama” – mondta Morawiecki szombaton.
 
A rubel erősödése azután következett be, hogy Oroszország úgy döntött, hogy a “barátságtalan” országokkal folytatott kereskedelemben, először a gázfizetések elszámolásánál átáll a nemzeti valutára, így próbálja biztosítani Oroszország kereskedelmi és fizetési képességét a Nyugat által a külföldi vagyona ellen bevezetett gazdasági szankciók ellenére.
“A tartalékvalutákkal [amerikai dollár és euró] szembeni növekvő bizalmatlanság közepette az elnök felvetette a kockázatok csökkentésének szükségességét, hogy [a nyugati államok] ne próbáljanak meg újra kirabolni minket. És ezért bevezettük ezt a [mechanizmust] a rubelben történő fizetésekről … a legfontosabb árucikkek esetében. Ebben az esetben a földgázról van szó” – magyarázta Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára, hozzátéve, hogy a lépés célja nem az volt, hogy “bárkit is orrba vágjanak”.
 
Oroszország javaslata, hogy a gázért rubelben fizessenek, nem tetszett az EU-nak, és több tagország nyilvánosan elutasította azt. Miután azonban a Kreml kijelentette, hogy minden meglévő szerződést betartanak, kivéve akkor, ha a kifizetéseket nem rubelben kapják meg, néhány európai ország, mint például Szlovákia – amely még mindig nagymértékben függ az orosz energiaimporttól – úgy döntött, hogy betartja az új szabályokat.
 
Forrás: oroszhirek.hu
(2022.04.06.)