Menjek vagy maradjak?
Märle Tamás
Vajon mit találna az az interneten, aki épp okostelefonján böngészi a külföldi állásajánlatokat és lakásárakat, ha puszta kíváncsiságból rákeresne, az a kétszázezer miért mondta azt, amit ő? Hogy itt nem lehet élni.

Vajon mit találna az az interneten, aki épp okostelefonján böngészi a külföldi állásajánlatokat és lakásárakat, ha puszta kíváncsiságból rákeresne, az a kétszázezer miért mondta azt, amit ő? Hogy itt nem lehet élni.
Történelmi áttekintésünkből most zárjuk ki Pongrátz Gergelyt és a hozzá hasonló sorsúakat, hiszen egyértelmű, hogy ők tényleg nem élhettek volna itt tovább. Vizsgáljuk meg ezért azt, hogy milyen körülmények között éltek elődeink 1956. október 23-a előtt.
Akkor diktatúra volt. Több százezer ember ellen folyt eljárás, több tízezer ember került börtönbe, internáló- vagy munkatáborba. Megszűnt a magántulajdon, helyette államosítás, téeszesítés, kötelező beszolgáltatás és ezrek eljárás nélküli kitelepítése folyt. EU-s és efféle pályázatok szóba se kerültek, helyette a Szovjetunió megtiltotta a Marshall-segély elfogadását.
Bár a hatalom majdnem mindenki számára biztosított munkát, de a béreket alacsonyan tartotta, és aki nem kapott munkát, az nem is kaphatott soha. A reálbér 1952-ben 20 százalékkal volt alacsonyabb az 1950. évinél, és csupán csak 66 százaléka volt az 1938. évinek. A fizetésekhez képest magasak voltak a fogyasztói árak és folyamatosan emelkedtek. Ehhez vegyük hozzá a drasztikusan növekvő adót, a terménybeszolgáltatási terheket, egyéb elvonásokat, ami még mindig nem elég, hiszen gyakorlatilag kötelezővé tették az államkölcsönjegyzést, vagyis a békekölcsönt. (Összesen 5,6 milliárd forintot vontak el az emberektől az 1949 és 1954 közötti békekölcsön-jegyzési kampány keretében!) A borzasztóan alacsony fizetések mellett pedig a kreativitás és a szorgalom sem térült meg a munkahelyeken, munkateljesítménytől függetlenül jártak időnként a béren kívüli juttatások.
Azt is mondhatnánk, hogy mire is költötték volna, ha több pénzük lett volna? Az alapvető élelmezési és ruházati cikkek rendszeresen beszerezhetetlenné váltak. A ritkán kapható iparcikkek ára az egekbe szökött. Még aki megengedhette volna magának a drágább öltözködést, az is lódenkabátban és svájcisapkában járt. Sem az ausztriai síelés, sem a horvátországi nyaralás költségeivel nem kellett bajlódni, az 1950-es évek elején szinte senki sem mehetett külföldre, alig néhány ezer ember lépte át a határt nem hivatalos kiküldetésben, ahogy Magyarországra is alig több mint tízezer turista látogatott évente.
Az emberek otthon maradtak. A lakások többsége egyszobás, félkomfortos vagy komfort nélküli volt.
Kevesebb, mint felében volt villany, mintegy hatodában vezetékes víz, s tizedében fürdőszoba. A dolgozó nép kormánya pedig messze nem tudott lakást biztosítani mindenkinek, például az első generációs munkásoknak sem. A városi lakáshiány miatt 1949 és 1956 között kiterjedtté vált a nagy lakások megosztásával kialakított társbérlet, továbbra is létezett az „ágyrajárás”, de sokakat az embertelen munkásszállásokon ért az éjszaka nap, mint nap.
Hatvan év elteltével nehéz összevetni az 50-es éveket korunkkal, azonban tovább élesedik a kép, ha történelmi környezetébe helyezzük a mai és a hatvan évvel ezelőtti életkörülményeket. Amíg most az elmúlt húsz évet tekintve egyértelműen fejlődésről, javuló életszínvonalról beszélhetünk, addig ne feledjük, hogy az 50-es évek Magyarországa jóval elmaradt a 30-as évekétől.
Vajon mindezeket szem előtt tartva, megállja a helyét az az állítás manapság, hogy itt nem lehet élni? Tisztában vagyok vele, hogy a nyugati fizetések vagy egészségügyi szolgáltatások nem lesznek kevésbé vonzóak, azért, amiért elődeinknek ilyen keserves volt az életük. Azonban sorsuk megismerése talán elgondolkodtat bennünket arról, hogy miként döntsünk a címben foglalt kérdésről.