A MIGRÁCIÓ SZÉTFESZÍTI AZ EURÓPAI UNIÓT
ORBÁN VIKTOR MINISZTERELNÖK A CERNOBBIÓI FÓRUMON: a brüsszeli elit döntése alapján lényegében ugyanazt a bizottságot állították fel, mely nem tudta megoldani az uniós válságokat. Olyan nemzetközi környezetet kell teremteni, amely egyértelműen azt sugallja, hogy az egész világ a lehető leghamarabb tűzszünetet akar. Enélkül nagyon nehéz lesz meggyőzni a háborúban álló feleket, hogy mozduljanak el a béke irányába.Az Európai Ház - Ambrosetti fórumon, a Comói-tó melletti Cernobbióban tartják az évente megrendezésre kerülő háromnapos rendezvényt, amelyen az üzleti élet, az ipar vezető személyiségei, diplomaták és kormánytagok találkoznak Olaszországból és külföldről egyaránt. Itt, a nyitónapon szólalt fel Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke, aki szerint
Európa három nagy kihívás előtt áll.
MIGRÁCIÓ
A migránsválság kezdetén, 2015-ben egyetlen év alatt tízszer annyian haltak meg terrortámadásban, mint az azt megelőző három évben összesen. Azóta is rendszeresek az iszlamista támadások Nyugat-Európában, a nemi erőszak, gyilkosságok, szélsőséges fenyegetések már a mindennapok részévé váltak a tömeges, ellenőrizetlen bevándorlás következtében. Komoly probléma Olaszországban és más államokban, hogy sok migránst engedtek be, és most nehézségekbe ütközik, hogyan lehet velük együtt élni. De vannak olyan országok, amelyek soha nem léptek erre az útra. Mi soha nem engedtük be őket, így nálunk egyáltalán nincsenek migránsok, nulla. Nem az a problémánk, hogyan éljünk velük együtt, hanem az, hogyan ne engedjük be őket az országunkba . Ez két különböző kérdés, és nem lehet a két különböző nehézséget ugyanazzal a politikai eszközzel kezelni. Tehát sokkal jobb lenne a migrációval kapcsolatban, ha kimaradási lehetőséget biztosítanának azoknak az országoknak, amelyek nem szeretnék követni a közös migrációs politikát. Sokkal jobb lenne kimaradási lehetőséget biztosítani számukra, mint arra kényszeríteni őket, hogy összefogjanak és ezáltal az egész európai struktúrát szétfeszítsék a konfliktusok.
HÁBORÚ
Ha az ukrajnai háborúban arra várunk, hogy mindkét fél számára elfogadható béketerv szülessen, akkor sosem lesz béke. Nagyon kevés háború folyt úgy Európában, hogy nem volt kommunikáció a hadban álló felekkel, és ha nincs kommunikáció, akkor esély sincs arra, hogy a háború befejeződjön, ezért Ukrajnával és Oroszországgal is fenn kell tartani a kommunikációt. A béketeremtést nem béketervvel kell kezdeni. Először kommunikációra van szükség, aztán tűzszünetre, és csak az után lehet béketervet készíteni. Olyan nemzetközi környezetet kell teremteni, amely egyértelműen azt sugallja, hogy az egész világ a lehető leghamarabb tűzszünetet akar. Enélkül nagyon nehéz lesz meggyőzni a háborúban álló feleket, hogy mozduljanak el a béke irányába.
VERSENYKÉPESSÉG
A magyar kormány az uniós elnökség prioritásának a versenyképesség helyreállítását választotta, és ezzel kapcsolatban azt az álláspontot képviseli, hogy a politikai unió erőltetése csak ártana az uniós versenyképesség erősítésének. Újra kell gondolni az uniós zöldmegállapodást, mert eddig ez szembement az európai cégek érdekeivel és az üzleti logikával.Az unió döntött arról, hogy vámot vessenek ki a Kínában gyártott elektromos járművekre, és ezzel kapcsolatban a német autógyártók is úgy vélekednek, hogy ez nem egyezik az érdekeikkel. Akkor minek csináljuk?
Csökkenteni kell a bürokráciát, kevesebb bürokratikus eljárásra és kevesebb bürokratára van szükség. Vissza kell csábítani Európába a befektetéseket, mert ma az a tendencia, hogy az európai vállalatok is inkább Észak-Amerikában és Kínában ruháznak be Európa helyett, mivel itt nem elég vonzóak a feltételek. Az egységes piac terén még fokozottabb együttműködésre van szükség, azt tovább kell erősíteni, amennyire csak lehet, politikai unióra azonban semmi szükség, azt "el kell felejteni", mert azzal halálos csapást mérnénk az EU-ra a versenyképesség tekintetében.
Az angol nyelvű beszédet ide kattintva lehet megtekinteni.