SZENT MIHÁLY NAPJA - ÜNNEP ÉS NÉPSZOKÁSOK
SZEPTEMBER 29. - NOVEMBER 25. A KISFARSANG IDEJE
A katolikus hagyomány szerint Szent Mihály arkangyal egyike a három arkangyalnak, ő a mennyei seregek vezére és győztes harcosa. Ünnepnapja szeptember 29.
Jelképe a kard, mellyel legyőz minden gonoszt, akaratereje hatalmas, mint ahogyan ő maga is. Isten iránti hűsége megingathatatlan. Az ortodox (keleti keresztény) hagyomány hasonlóképp tiszteli. Sok esetben mérleggel ábrázolják, mint a lelkek elbírálóját.
Hogy Mihály főangyal miként győzi le a gonoszt, a Jelenések könyvében (12, 7-9) így olvashatjuk:
„Ezután nagy harc támadt a mennyben. Mihály és angyalai megtámadták a sárkányt. A sárkány és angyalai védekeztek, de nem tudtak ellenállni, s nem maradt számukra hely a mennyben. Levetették a nagy sárkányt, az ősi kígyót, aki maga az ördög, a sátán, aki tévútra vezeti az egész világot. A földre vetették, s vele együtt letaszították angyalait is.”
A népi hiedelemben a szeptemberi jeles napok közül is kiemelkedik Szent Mihály napja.
Ezt a napot a gazdasági év fordulójaként tartották számon az állattartók, és a Szent György-napkor legelőre hajtott állatokat ilyenkor hajtották vissza.
A pásztorok elszámoltatásának, szegődtetésének időpontja volt. A juhászokat Mihály-naptól Mihály-napig fogadták fel, így ez a nap volt számukra a legnagyobb ünnep, s mulatságokat, bálokat rendeztek.
A cselédfogadás ideje is a Szent Mihály-nap volt. A Szent Mihály-napi cselédfogadásról szól az alábbi csallóközi énekszöveg:
„Mikor a szógát fogadják,
Öcsémuramnak szólítják,
De amikor már megkapták,
Csak főtt krumplival táplálják.”
Számos időjósló hiedelem ismert a pásztorok körében. Például állatok viselkedéséből jósoltak az elkövetkező időszak időjárására. Ha Szent Mihály éjszakáján a juhok vagy a disznók összefeküdtek, hosszú, erős telet vártak, ellenkező esetben enyhét.
Az Ipoly menti falvakban úgy tartották, ha a fecskék még nem mentek el Szent Mihályig, akkor hosszú őszre lehet számítani. A pereszlényiek kemény télre jósoltak, ha Mihály napján dörög.
Szent Mihály-nap után kezdték a kukoricát törni.
E nappal megkezdődött az ún. kisfarsang ideje, a lakodalmazások őszi időszaka, mely Katalin napjáig (november 25.) tartott. Mihály-nap a név gyakorisága miatt kedvelt névünnep maradt a Kárpát-medencében.
Molnár V. József, Magyar Örökség díjjal és Magyar Művészeti Akadémia Életmű díjjal kitüntetett néplélek – és néprajzkutató, a Kalendáriumban így ír a jeles nap kapcsán, Szent Mihály haváról és a Mindszent haváról:
„Szeptember végén, betakarítás után, javarészt már túl a szüreten is, amikor az őszi vetéssel az eljövendő új ágyazódik már, az ember Úr Szent Mihály mérlegére lép. Megméretik, ami jó, s ami rossz, ami benne, általa és körülötte történt. A gazda, az ember a földi mindenek ura, kozmikus parancsra, Isten akaratából számot vet, számot ad. Az esztendő estéje érkezett.
Hajdan minden „napszentülte” után, amikor szorongást hoznak a napfénytelen órák, amikor a Mindenség láthatatlan madara gubbad a fákra, s az ember lelkére is, vacsorázni asztalhoz ült a család, s kérdés nélkül sorolta mindenki, azt, ami egész napon vele, általa történt, s kimondta a rosszat is, hogy éjszakája, mely ízelítő a másik világból, nyugodt legyen.
Az esztendő estéje, az ember hajlott korát, a vén kort is megidézi, amikor visszafelé pörög a film, életünk története, amikor minden tettünk, a vaksötétben történtek, a titkos tettek is vakító fényben, tisztán látszanak. Ekkoron kinek-kinek a mérlegre kell állnia. A régiségben sokan penitenciával, külön zarándokutakkal készültek a mérlegelésre, mert hitük szerint, aki a mérlegelésen könnyűnek találtatik, az elpusztul, annak a föld kiveti a testét, s az ég nem fogadja vissza lelkét.
Az esztendő estéjén számba venni a jót – biztonságot ad, örömet hoz, fölszabadítja az ember teste, s lelke kedvét, s a rosszat csak oldottan lehet kimondani, a nagy vígságban, amikor a gátak, fékek, korlátok felszakadnak. Szent Mihálykor kezdődött régebben a zajos, vidám kisfarsang, s Katalin november végi névünnepe zárta. Mihály napja után vasárnap szüreti mulatságot tartottak a régiek, amely ősidők óta alkalmát adta a fölszabadult számadásnak, a hála parttalan örömének, s ilyenkor az alkalmi kisbíró tréfás rigmusokban kiabálta ”világgá” azt, ami egyik embert a másik ellen feszítette, este pedig a mulatság kellős közepén, amikor a jókedv a kocsmatetőt emelgette, már bűnbakot választott a közösség, s rászórta ki-ki minden piszkát, sarát. A másikban, a bűnbakban látta, érezte meg külön-külön mindenki, s együtt a közösség is a nyomasztó mocskot. S amikor az alkalmi hóhér jelképesen agyoncsapta a meggyalázottat, csönd lett, s a csönd a tisztulatot adta.
Mihály-mérlege időszaka az Utolsó ítéletet is „előlegezi” minden őszön, a végső elszámolást, ettől olyan megrázó az esztendőként újra meg újra ismétlődő. Mindez a szombatok enyhületében történik; ilyenkor az Istenszülő Asszony, Szűz Mária vendége mind, ki él, az Ő öle, köpenye, köténye, a hervadó fák, s szőlőlevelek ezer-szín kegyelme, s az októberi litániák készítik föl az elkövetkezőre az embert, a végső időszakra, amikor körülötte és benne a legsötétebb honol – a fényen túli fénnyel, az Úrral való találkozásra.”
Eleink templomokat, kápolnákat emeltek a főangyal tiszteletére. Ilyen templom volt a II. világháború idején elpusztult magyarszőgyéni Szent Mihály-templom, melynek keletkezése Szent István korára tehető az elvégzett ásatások alapján. A templomkert romjainál, az év folyamán több alkalommal tartanak szentmisét s más szakrális szertartást.
IMA SZENT MIHÁLY ARKANGYALHOZ
Szent Mihály arkangyal,
védelmezz minket a küzdelemben;
a sátán gonosz kísértései ellen
légy oltalmunk!
Esedezve kérjük:
„Parancsoljon neki az Isten!”
Te pedig, mennyei seregek vezére,
a sátánt és a többi gonosz szellemet,
akik a lelkek vesztére
körüljárnak a világban,
Isten erejével
taszítsd vissza a kárhozat helyére!
Amen.
SZENT MIHÁLY RÓZSAFÜZÉRE
(kilencharmados)
FELÉPÍTÉSE:
(A kereszt helyén Szent Mihály érem található) Bevezetés (4 szem) 9 harmad (9-szer 1+3 szem)
A RÓZSAFÜZÉR ELMONDÁSA:
Keresztvetés
Bevezetés:
1. szemre:
Ó, Istenem, jöjj segítségemre! Ó, Istenem, ne késlekedj, segíts meg!
Szent Mihály arkangyal!
Neked ajánlom halálom óráját. Tartsd fogva akkor a gonosz ellenséget,
hogy ne kísérthessen meg engem és ne ártson lelkemnek.
+ 1 Miatyánk
2. szemre:
Szent Gábriel arkangyal!Esdj ki számomra Istentől élő hitet, erős reményt, bensőséges szeretetet, s nagy áhítatot a legszentebb Oltáriszentség iránt.
+ 1 Miatyánk
3. szemre:
Szent Rafael arkangyal! Vezess engem minden időben az erény és a tökéletesség útján. + 1 Miatyánk
4. szemre:
Szent Őrangyalom! Eszközölj ki számomra isteni sugallatokat s különleges kegyelmet, hogy azokat követni tudjam.
+ 1 Miatyánk
Harmadokra (9): 1. harmad
Nagy (önálló) szemre (1): Szent Mihály és a Szeráfok égi karának közbenjárására engedje meg nekünk az Úr, hogy a tökéletes felebaráti szeretet tüze lángoljon bennünk! Ámen. + 1 Miatyánk
Kis szemekre (3):
1 Üdvözlégy
2. harmad
Nagy (önálló) szemre (1): Szent Mihály és a Kerubok égi karának közbenjárására adja meg nekünk a kegyelmet az Úr,hogy elhagyjuk a gonoszság útját, és a keresztény tökéletesség útjára lépjünk! Ámen.
+ 1 Miatyánk
Kis szemekre (3):
1 Üdvözlégy
3. harmad
Nagy (önálló) szemre (1): Szent Mihály és a Trónok mennyei karának közbenjárására öntse szívünkbe az Úr az alázat igazi és őszinte lelkét! Ámen.
+ 1 Miatyánk
Kis szemekre (3):
1 Üdvözlégy
4. harmad
Nagy (önálló) szemre (1):
Szent Mihály és az Uralkodók égi karának közbenjárására adja meg nekünk az Úr a kegyelmet,hogy uralkodni tudjunk érzékeinken és elhagyjuk rendetlen szenvedélyeinket!
Ámen.
+ 1 Miatyánk
Kis szemekre (3):
1 Üdvözlégy
5. harmad
Nagy (önálló) szemre (1):
Szent Mihály és a Hatalmasságok égi karának közbenjárására töltse el lelkünket az Úr az engedelmesség igaz lelkével!
Ámen.
+ 1 Miatyánk
Kis szemekre (3):
1 Üdvözlégy
6. harmad
Nagy (önálló) szemre (1):
Szent Mihály és az Erősségek égi karának közbenjárására engedje meg nekünk az Úr, hogy megvédjék lelkünket az ördög kelepcéi és kísértései ellen!
Ámen.
+ 1 Miatyánk
Kis szemekre (3):
1 Üdvözlégy
7. harmad
Nagy (önálló) szemre (1):
Szent Mihály és a Fejedelemségek égi karának közbenjárására óvjon meg bennünket az Úr a bűntől, és ne engedje, hogy kísértésbe essünk!
Ámen.
+ 1 Miatyánk
Kis szemekre (3):
1 Üdvözlégy
8. harmad
Nagy (önálló) szemre (1):
Szent Mihály és az Arkangyalok égi karának közbenjárására adja meg nekünk az Úr a hitben és minden jóban való állhatatosságot, hogy elnyerhessük a Paradicsom dicsőségét! Ámen.
+ 1 Miatyánk
Kis szemekre (3):
1 Üdvözlégy
9. harmad
Nagy (önálló) szemre (1):
Szent Mihály és a szent Angyalok közbenjárására adja meg nekünk az Úr, hogy megvédjenek földi életünkben, majd az örök dicsőségbe vezessenek bennünket!
Ámen.
+ 1 Miatyánk
Kis szemekre (3):
1 Üdvözlégy
Záró ima:
Ó dicsőséges angyalfejedelem, Szent Mihály, a mennyei seregek feje és parancsolója, lelkünk őre, a lázadó lelkek legyőzője, az isteni Király házának szolgája és a mi csodálatos vezetőnk, aki kiváló és emberfeletti erényektől ragyogsz, segíts megszabadulnunk minden bűntől!
Bizalommal fordulunk Hozzád, kegyes védelmeddel tégy alkalmassá, hogy egyre hűségesebben szolgálhassuk Istent!
Imádkozzál érettünk, ó dicsőséges Szent Mihály, Jézus Krisztus Egyházának
fejedelme, hogy méltók lehessünk Jézus ígéreteire!
Könyörögjünk!
Mindenható örök Istenünk, aki jóságos akaratoddal és minden ember üdvösségét kívánó irgalmaddal Szent Mihály arkangyalt Egyházad fejedelmévé tetted, kérünk Téged, tégy minket méltóvá arra, hogy Szent Mihály megszabadítson minket minden ellenségünktől, halálunk óráján pedig bántalmazóinktól,és ő vezessen minket isteni Felséged magasságos jelenlétébe!
Ámen.
Keresztvetés
TÖRTÉNETE:
Szent Mihály arkangyal megjelent Antonia d’Astognacnak és elmondta, hogy szeretné, ha kilenc fohásszal tisztelnék őt. Megígérte, hogy aki ezt a rózsafüzért elmondja az ő tiszteletére, azt kilenc angyal fogja fogadni az angyalok kilenc karából, amikor a szent asztalhoz járul. Ha valaki naponta mondja ezt az imát, annak ezen felül egész életében szüntelen segítséget nyújtanak a szent angyalok, és halála után saját magának és rokonainak a tisztítótűzből való kiszabadulását is megígéri Szent Mihály.
Forrás: Arcanum Adatbázis, Molnár V József – Kalendárium