Árpádsávos Zászló
„Nincs más testvérem, csak magyar.
Ha virrasztok, miatta állok poszton,
csak tőle kérek kenyeret s csak ő,
kivel a kenyeret megosztom”
(Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus)
Székely Zászló
MAGYAR SZEMMEL
A MAGYAR ÚTON
A Művelt Tájékozott Emberért Alapítvány
1092 Budapest, Ráday u. 32. I. em. 3.
+36-1-781-3236
info@magyarforum.info
Kérjük, hogy éves adójuk 1%-át ajánlják fel A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítványnak-oldalunkért
1%"/
Kedvezményezett alapítvány neve: A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítvány

adószáma: 18670275–1–13


LEMONDOTT AZ OSZTRÁK KANCELLÁR

Bejelentette lemondását a kancellári tisztségről és az ÖVP elnökségéről is Karl Nehammer, miután az Osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ) is kudarcba fulladtak a kormányalakítási tárgyalások azt követően, hogy pénteken a liberális NEOS visszalépett a tárgyalásoktól. Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnöke Nehammer kancellár lemondását logikusnak, de túl későinek nevezte. 
A jobboldali politikus bejegyzésében Andreas Bablert, a SPÖ elnökét is távozásra szólítja fel, hangsúlyozva, hogy mindketten – Babler és Alexander Van der Bellen szövetségi elnök – a vesztes koalíció építészei voltak, és most a saját stratégiájuk romjai között találják magukat. Mint ismert, az említett politikusok mindenáron megakadályozták volna, hogy Kickl hatalomra jusson.



Ausztriában a szeptemberi parlamenti választásokat követően kezdődtek kormányalakítási tárgyalások, miután Alexander Van der Bellen elnök nem a választásokon nyertes Osztrák Szabadságpárt (ÖFP) vezetőjét, Herbert Kickl-t kérte fel a kormányalakításra, mivel a pártok az ÖFP-vel való együttműködést megtagadták, helyette Karl Nehammer kapta a megbízatást októberben.

Miután a liberális Neos pénteken kiszállt a kormányalakításról szóló tárgyalásokból, szombaton az ÖVP bejelentette, hogy megszakította a tárgyalásokat az SPÖ-vel. Karl Nehammer a tárgyalások megszakadását követően írásban reagált a Die Presse-nek, nyilatkozatában azt írta: „Eddig mindent megpróbáltunk. A lényeges kulcspontokban nem lehet megegyezni, így nincs értelme pozitív jövőt hozni Ausztria számára.” Ezt követően Nehammer videóbejegyzést közölt az X közösségi platformon, amelyben bejelentette, hogy lemond a kancellári és a Néppárt elnöki tisztségéről a következő napokban.

A videóban az immár távozásra készülő osztrák kancellár a szociáldemokratákat tette felelőssé a tárgyalások meghiúsulásáért.

„Hosszasan és őszintén tárgyaltunk, azonban a legfontosabb kérdésekben nem tudunk megállapodni az SPÖ-vel” – írta a videóbejegyzéshez Karl Nehammer, aki az SPÖ szerinte „juttatás- és vállalkozásellenes politikájával” és új adónemek bevezetésére vonatkozó követeléseire hivatkozva magyarázta a tárgyalások megszakadását, utalva az örökösödési és az ingatlanadóval kapcsolatos nézetkülönbségekre. „Ezért befejezzük a tárgyalásokat az SPÖ-vel, és nem folytatjuk azokat” – tette hozzá, aki a videóban részletesebben is beszél a fejleményekről.

„A Néppárt nem írhat alá olyan programot, amely üzletellenes, verseny- és teljesítményellenes” – mondta Karl Nehammer a közzétett videóban. „Tartom a szavam!” – tette hozzá, valamint megköszönte, hogy belügyminiszterként és kancellárként is szolgálhatott.

Nehammer lemondásának előzményének a pénteki nap eseményei tekinthetők, amikor a liberális NEOS párt bejelentette, hogy visszalépett a kormányalakításról szóló tárgyalásoktól. A tárgyalások azóta húzódtak, hogy Alexander Van der Bellen államfő októberben megbízta Karl Nehammer konzervatív kancellárt egy új kormány összeállításával. A döntés azután született, hogy az összes többi párt elutasította a jobboldali Osztrák Szabadságpárttal (FPÖ) való együttműködést, amely szeptemberben először nyert országos választásokat. Nehammer a saját pártjából, vagyis az ÖVP-ből, a balközép SPÖ-ből és a liberális NEOS-ból próbált koalíciót létrehozni. Az ÖVP és az SPÖ korábban együtt kormányoztak Ausztriában, de a szeptemberben megválasztott parlamentben a 183 képviselői helyből együttesen csupán 92 mandátumuk van, ami nem jelentene stabil többséget, ezért a két párt a NEOS bevonását határozta el.

A közvélemény-kutatási eredmények szerint az euroszkeptikus FPÖ támogatottsága csak nőtt azóta, hogy a szeptember 29-i választásokon megszerezte a szavazatok 29 százalékát. A párt a koalíciós tárgyalásokat nem demokratikus, „vesztesek koalíciójának” létrehozására irányuló kísérletnek minősítette. Alexander Van der Bellen elnököt szombaton már tájékoztatták a felek, aki vasárnap szólalhat meg.

Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökének Facebook-bejegyzésében Nehammer kancellár lemondását logikusnak, de túl későinek tartja. A jobboldali politikus bejegyzésében Andreas Bablert, a SPÖ elnökét is távozásra szólítja fel, hangsúlyozva, hogy mindketten – Babler és Alexander Van der Bellen szövetségi elnök – a vesztes koalíció építészei voltak, és most a saját stratégiájuk romjai között találják magukat. Mint ismert, az említett politikusok mindenáron megakadályozták volna, hogy Kickl hatalomra jusson.
Kickl Van der Bellen szövetségi elnököt is felelőssé teszi a kialakult káoszért és az elvesztegetett időért.

Orbán Viktor szövetségese erőteljes kritikát fogalmazott meg a kormányalakítás folyamatával kapcsolatban, és szerinte a felelősség egyértelműen Nehammert, Bablert és Van der Bellent terheli, akik Kickl és az FPÖ szerepét aktívan igyekeztek korlátozni.

Jelenleg az Osztrák Szabadságpárt a legnépszerűbb politikai párt Ausztriában.

via Hirado, baon.hu, magyarnemzet.hu
(2024.01.04.)