Árpádsávos Zászló
„Nincs más testvérem, csak magyar.
Ha virrasztok, miatta állok poszton,
csak tőle kérek kenyeret s csak ő,
kivel a kenyeret megosztom”
(Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus)
Székely Zászló
MAGYAR SZEMMEL
A MAGYAR ÚTON
A Művelt Tájékozott Emberért Alapítvány
1092 Budapest, Ráday u. 32. I. em. 3.
+36-1-781-3236
info@magyarforum.info
Kérjük, hogy éves adójuk 1%-át ajánlják fel A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítványnak-oldalunkért
1%"/
Kedvezményezett alapítvány neve: A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítvány

adószáma: 18670275–1–13


LEZSÁK SÁNDOR: A NÉPFŐISKOLA ELVÁLASZTHATATLAN A HUNGARIKUMOKTÓL, A HELYI ÉRTÉKEKTŐL

A Népfőiskolai Hálózat 2025. évi első Szakmai napja

"Nem mi őrizzük, nem mi ápoljuk az értéket, hanem az értékek tartanak meg bennünket."

A Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat 2021-től fokozatosan épül, bővül nagytérségi, térségi, kistérségi, határon túli és helyi viszonylat rendszerben. Az együttműködés központja – nagytérségi népfőiskolaként – a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány, amely szakmai, tartalmi és szellemi koordinátora a népfőiskolák közösségének. 2025. március 7-én a Hungarikum Ligetben tartottak szakmai napot, ahol a találkozáson túl beszámolót hallhattak a hálózat 21 tagjától az elmúlt egy esztendő történéseiről és a jövőbeli tervekről.


A Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat szakmai rendezvényén beszámolót tartott a Vasvári Nagytérségi Népfőiskola Alapítvány (Vasvár), a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány (Kápolnásnyék); az Összetartozás Népfőiskola Nonprofit Kft. (Királyszállás), az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület – Hunyor Népfőiskola (Kiscsősz); a Gr. Széchenyi István Népfőiskola (Mezőörs), a Kapocs Népfőiskola (Mórahalom); a Közi Horváth József Népfőiskola (Agyagosszergény), a Fehérliliom Népfőiskola (Kondoros); a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság (Tata); a Tokaji Pap Miklós Népfőiskola (Tokaj); a Szent Imre Népfőiskolai Egyesület (Csíkszentimre, Románia); a Dalia Népfőiskola (Gömörpéterfala, Szlovákia); a Partium Népfőiskola (Hegyközszentimre, Románia); a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola (Kovászna, Románia); Szelíd Lovas Népfőiskola Alapítvány (Nagyszőlős, Ukrajna); a KANTHAKA Népfőiskola Egyesület (Székelyderzs, Románia); a Mariánum Egyesület és Népfőiskola (Szováta, Románia); Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület (Szürte, Ukrajna); a Felsősóskút Örökségéért Alapítvány Népfőiskola (Nyírtelek-Felsősóskút); a Pálos Lelki Központ (Pécs) és a Szent István Népfőiskola (Pécsvárad). A várományos népfőiskoláknak a találkozó révén lehetőségük nyílt megismerni a népfőiskolai hálózat szerkezetét, működését.

A népfőiskolák hálózati működéséről és 2024-es eredményeiről Kárpáti Árpád, a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat megbízott vezetője beszélt. A népfőiskola biztos pont, igazodási alap kell legyen, hiszen az egyén és a közösség kölcsönös feltétele egymásnak, ugyanis „nincs közösség erős egyén nélkül, és nincs erős egyén, közösség nélkül” – emelte ki. A népfőiskolák egymást kiegészítve és erősítve megsokszorozzák a hálózat tagjainak lehetőségeit és eredményességét.


A Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat munkájáról, elvárásairól és a Kárpát-medencei Értékfeltáró Kollégiumok működéséről dr. Sütő Linda, a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat szakmai vezetője adott részletes tájékoztatást. 2025 folyamán ismét lehetőségük van a kisebb népfőiskoláknak bekapcsolódniuk közreműködőként a Hálózat munkájába egy-egy program, programsorozat, kiadvány megvalósításának tervével. Fontos kritérium, hogy csak az vehet részt a közös munkában, akinek a hivatalosan bejegyzett nevében szerepel a „népfőiskola” megnevezés.


A szakmai nap végén felszólalt  Langerné Victor Katalin, a Belügyminisztérium társadalmi felzárkózásért felelős volt államtitkára, aki elismerően nyilatkozott a népfőiskolák munkájáról és szerteágazó tevékenységéről.


Lezsák Sándor, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke összegezte az elhangzottakat és beszédében kiemelte, hogy a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat rendkívül sokszínű és gazdag kapcsolati tőkét hordoz magában. Mint mondta, nincs egyforma népfőiskola, mindegyiknek saját színe, különös jegye van. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a népfőiskola elválaszthatatlan a hungarikumoktól, a helyi, a közösségi, a kistérségi, a nagytérségi és nemzeti értékektől. Mert nem mi őrizzük, nem mi ápoljuk az értéket, hanem az értékek tartanak meg bennünket – hangsúlyozta a honatya, aki szerint a népfőiskola, a hungarikum a magyar társadalom lelki egészségét szolgálja. A népfőiskola nemzettudattá erősíti az értéktudatot.

Forrás: nepfolakitelek.hu
(2025.03.11.)