Árpádsávos Zászló
„Nincs más testvérem, csak magyar.
Ha virrasztok, miatta állok poszton,
csak tőle kérek kenyeret s csak ő,
kivel a kenyeret megosztom”
(Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus)
Székely Zászló
MAGYAR SZEMMEL
A MAGYAR ÚTON
A Művelt Tájékozott Emberért Alapítvány
1092 Budapest, Ráday u. 32. I. em. 3.
+36-1-781-3236
info@magyarforum.info
Kérjük, hogy éves adójuk 1%-át ajánlják fel A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítványnak-oldalunkért
1%"/
Kedvezményezett alapítvány neve: A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítvány

adószáma: 18670275–1–13


PÁLYATÁRSAK

Medveczky Ádám: a hatvanas évek második felében a Zeneakadémia nagyszerű énekesgenerációt bocsátott útjára, köztük Miller Lajost, operairodalmunk kimagasló egyéniségét, zenekultúránk jelentős képviselőjét, aki méltó a Bartók–Pásztory-díjra.

A hagyományoknak megfelelően, március 25-én, Bartók Béla születésének évfordulóján adták át koradélután a Zeneakadémián a Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjakat.
 
Rektori feladatok ellátásával megbízott rektorhelyettes, Dr. Kutnyánszky Csaba köszöntőjében elmondta, hogy a Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjat Bartók Béla özvegye, Pásztory Ditta alapította. A művésznő végakarata szerint azoknak a kimagasló művészeti tevékenységet végző hazai zeneszerzőknek és zenei előadóművészeknek, valamint zenei együtteseknek adják át, akik munkásságukkal jelentősen hozzájárultak a hazai zenei élet fejlődéséhez, a bartóki szellemiség megőrzéséhez. Kutnyánszky kiemelte, hogy ez az egyedüli olyan zenei díj, amit zenészekből álló kuratórium ad át ének-és zeneművészeknek.
A rektorhelyettes bejelentette, hogy idén Bartók–Pásztory-díjjal Miller Lajos operaénekest és Kecskés D. Balázs zeneszerzőt tüntetik ki.
 
Miller Lajost a pályatárs, Medveczky Ádám Kossuth-díjas karmester, a Zeneművészeti Egyetem címzetes egyetemi tanára laudálta. Nagyon sok előadásban dolgoztak együtt, a legtöbbször Verdi A trubadúr c. operájában.
„A hatvanas évek második felében a Zeneakadémia nagyszerű énekesgenerációt bocsátott útjára, köztük Miller Lajost, operairodalmunk kimagasló egyéniségét, zenekultúránk jelentős képviselőjét. Közösen indult pályánkon sokat szerepeltünk együtt. Fantasztikus hang tulajdonosa, hősbariton, amely modulatív készségével és zenei színérzékenységével minden stílusban élményt ad. Így fér meg egymás mellett Simon Boccanegra, a Tosca Scarpiája vagy a Tannhäuser Wolframja. Világjáró művész. Huszonnégy ország hetvennégy városának opera,- illetve koncertszínpadán képviselte hazánkat. Kiváló dalénekes. Csodálatosan egyesíti előadásában a zenét a magyar művek és a magyar nyelv szépségét. ”
Az Operaház örökös tagja szerint főleg a magyar zeneműveknél a tökéletes szövegmondás nélkülözhetetlen az események pontos megértéséhez. Kiemelte, hogy Miller Lajos színes egyéniségére jellemző, hogy a magyar kortárs zene iránt is nyitott, sok kortárs operát is énekelt. „Az általa előadott Székely-fonót pedig olyan szívvel és belső átéléssel énekelte, ami párját ritkítja.Az utóbbi években koncerteket szervezett a Kárpát-medencében, különösen a magyar nemzeti zene virágoskertjéből. Miller Lajos az Operaház Kossuth-díjas mesterművésze, nagyon sok kitüntetés birtokosa, ez az egy még hiányzik, a Bartók-Pásztory-díj, gratulálok hozzá, méltó az elismerésre.”
 
A díjazott, aki eredetileg sportoló szeretett volna lenni, visszaemlékezett tanáraira, akiktől befutott énekesként is tanácsot kérhetett.
 
Bella Máté zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója Kecskés D. Balázst a XXI. századi kortárs magyar komolyzene ifjú titánjának nevezte, aki intellektuálisan és intuitívan is képes hatni a mindenkori közönségére. A díjazott hat éves korától ír zenei ötleteket, Liszt és Chopin művei voltak rá nagy hatással. Bella kifejtette:
Kecskés D. Balázs a zenét tágabb kulturális összefüggéseiben vizsgálja. Kutatásai az elektronika és a mesterséges intelligencia klasszikus zenében betöltött szerepétől egészen a popszámok és Schubert-dalok összehasonlításáig terjednek. Művei tonális gondolkodásból erednek, ugyanakkor műveiben folyton újabb és újabb összefüggések után kutat. Alkotásait mindig a szakralitás hatja át, amely a hallgatót a művészet mélyebb megéléséhez segíti hozzá.
 
A díjátadót megelőzően a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Bartók-Pásztory-díj kuratóriuma megkoszorúzta Bartók Béla síremlékét a budapesti Farkasréti temetőben.
 
m.a.