LEGYETEK JÓK, HA TUDTOK —— FERENC PÁPA EMLÉKE
Ferenc pápa földi életében a hatalmasok által összerakott és rosszul működtetett világrendszert, a globális rablógazdálkodást, valamint a háborúkat szünet nélkül ostorozta, a békét hirdette. A keresztény közbeszéd témájává tette a rombolás kritikáját.

A megjelentek, a hittel élők tudván tudták, hogy Ferenc pápa földi életében a hatalmasok által összerakott és rosszul működtetett világrendszert, a globális rablógazdálkodást, valamint a háborúkat szünet nélkül ostorozta, a békét hirdette. A keresztény közbeszéd témájává tette a rombolás kritikáját.
A bűn – mondta Ferenc – az nem egy folt, amit a mosodában el tudunk távolítani. A bűn az egy seb, amit kezelni és gyógyítani kell.
Nem tudom, ott volt-e a gyászoló tömegben az osztrák Peter Brabeck-Letmathe a Davosi Világgazdasági Fórum kuratóriumának tagja, a Klaus Schwab elnöki székét most elfoglaló üzletember?
Az alapítót, a botrányos vezetési módszerért, a pénzkezelési stílusért, a harácsolásért, a zaklatásért, a versenyképességi jelentések meghamisításáért megvádolt és följelentett német közgazdászt, Klaus Schwabot, Peter Brabeck-Letmathe váltja a híres, hírhedett Davosi Világgazdasági Fórum elnöki székében. Képzeljük el, hogy az új dolgokra fogékony üzletember élete delén túl a Genfben, New Yorkban, Pekingben és Tokióban több mint 800 tagú globális szervezetét ezután jobb irányba tereli, s a háborúkért és egyéb vegyi szennyezésekért felelős titkos, szupergazdag elit miatt végóráit élő glóbuszon tengődő nemzetek érdekében működteti.
Mindenünnen azt hallani, alapvető változás előtt áll a világ.
Nem mehetne egyszer végbe a változás társadalmilag jobb irányba?
Az osztrák származású 80 éves üzletember a Nestlé vállalat nyugalmazott elnöke még aktív korában arról beszélt: osztja az ENSZ vízzel kapcsolatos álláspontját, amely szerint a világon mindenkinek joga van tiszta és biztonságos édesvízhez jutni mind fogyasztás, mind tisztálkodás céljából.
Ugyanakkor a vízhiány problémáját sürgetőbbnek nevezte az éghajlatváltozásnál is.
Ha már a Világgazdasági Fórum vállalt feladata az, hogy „javítsa a világ helyzetét és előmozdítsa a haladást”, akkor mi lenne, ha a világelit, együtt a genfi központú hálózat tagjaival, úgymint a meghívott államok vezetői, akadémikusok, tudósok, a civilnek nevezett szféra képviselői a fórum három napján nem titokban, hanem nyilvánosan vitatnák meg világunk legfontosabb kérdéseit és fejtenék ki álláspontjukat!
Nem lenne ennek a rossz vezetőnek a lemondása egy jó alkalom a számvetésre?
Nem lenne itt az ideje az elhatározásnak, hogy a kifogásolhatóan vezetett Világgazdasági Fórum is változtasson az eddigi gyakorlaton, s egy a következmény-nélküliséget támogató globális világszervezetből felelősségteljes szervezetté lenne? Milyen szép lenne, ha Davosban, végre a világ vezetői, a vallási vezetők jelenlétében évről évre kötelezően beszámolnának saját tevékenységükről. Egyúttal a következményekért pedig valóban vállalnák a felelősséget!
Se a Pfizertől se a BlackRocktól valószínűleg nem volt senki szombaton Rómában. A Pfizer vezérigazgatóját a davosi utcán vonták kérdőre: miért hazudta, hogy az általuk piacra dobott oltás egy teljes életre védelmet nyújt? Miért hozták forgalomba a még kísérleti fázisban járó oltóanyagot? Miért nem tájékoztatták az embereket a mellékhatásokról? És végül miért nem fizetnek az oltások miatt az egészségükben károsultaknak?
De lennének egyéb kérdések is. A világ mai fejlettségi fokán, az élelmiszer túltermelés korszakában miért kell bárkinek is éheznie, az alapvető egészségügyi ellátás, a tiszta vízhez való jog, egyáltalán az emberi élethez való jog akár az egész földtekén is, miért elérhetetlen?
A háborúkon meggazdagodottak mértéktelensége miatt kialakult groteszk arányok miatt. Amiatt, hogy az összjavak 99 %-a fölött körülbelül a világ össznépességének 1 %-a rendelkezik.
Ideje lenne a számvetésnek!
Mondá az Úr Jónásnak: "Kelj fel és menj Ninivébe, kiálts a város ellen!
Nagy ott a baj,
megáradt a gonoszság.
Szennyes habjai szent lábamat mossák."
Papolczy Gizella