Árpádsávos Zászló
„Nincs más testvérem, csak magyar.
Ha virrasztok, miatta állok poszton,
csak tőle kérek kenyeret s csak ő,
kivel a kenyeret megosztom”
(Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus)
Székely Zászló
MAGYAR SZEMMEL
A MAGYAR ÚTON
A Művelt Tájékozott Emberért Alapítvány
1092 Budapest, Ráday u. 32. I. em. 3.
+36-1-781-3236
info@magyarforum.info
Kérjük, hogy éves adójuk 1%-át ajánlják fel A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítványnak-oldalunkért
1%"/
Kedvezményezett alapítvány neve: A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítvány

adószáma: 18670275–1–13


Egy korszerű tanulási eszköz, amely közösségi élménnyé formálja a történelem tanulását

Az MCC Podcastjában a HistóriApp alkalmazásról Fodor Richárd, a Tanuláskutató Intézet kutatásvezetője beszélgetett Dr. Nyári Gáborral, a RETÖRKI ügyvezető igazgatójával és Chira Csongorral, a RETÖRKI tudományos segédmunkatársával.

Fodor Richárd arra kérte vendégeit, hogy meséljenek az említett applikációról, ami egy nagyon izgalmas kezdeményezés. Milyen céllal döntöttek egy történelemtanítást támogató applikáció fejlesztése mellett, és miként illeszkedik ez a RETÖRKI Történelemdidaktikai és Pedagógiai Műhelyének további tevékenységeihez?
 
Nyári Gábor közölte, hogy négy évvel ezelőtt Riba Andrással, az Intézet levéltár-és szakmafejlesztési igazgatójával felvetették: miként tudnának segíteni abban, hogy a fiatalabb generáció tagjai, elsősorban a középiskolások jobban megismerkedjenek közelmúltunk történelmével. Egy olyan játékos, de tudástárral rendelkező applikáció kifejlesztése volt a cél, amely megfelelően addiktív, illeszkedik a Nemzeti Alaptantervhez, játékos, dizájnjában is jól néz ki, és alkalmas a megfelelő ismeretek átadására. Azt is megtudtuk, hogy az applikáció ötlete született meg előbb, és utána a Történelemdidaktikai és Pedagógiai Műhely.
 
A műhely munkája természetesen túlmutat az applikáció fejlesztésén, ide kapcsolódik például a levéltári program elindítása. Az applikáció szakmai fejlesztése elég hamar elkezdődött, előbb külsősként csatlakozott a műhelyhez Chira Csongor tanár úr, aki jelenleg az Intézet tudományos segédmunkatársa. Ő felelt a szakmai tartalomért, informatikai területen pedig egy szupercsapattal dolgoztak együtt. A tesztelési folyamatba bevonták a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium diákjait, hiszen Chira Csongor ott tanít.
 
Chira Csongor megemlítette, hogy Riba Andrással azt vizsgálták meg, hogy milyen lehet a gamifikáció alkalmazhatósága a történelem tanításában. Illetve a lehetőségeket, hogy milyen kompetenciákat tudnak játékos módon fejleszteni.
 
Nyári Gábor hozzétette, hogy szeretnék a felhasználók visszajelzései alapján fejleszteni az applikációt, és tervbe vették, hogy a magyaron kívül az egyetemes, nemzetközi történelmet is bevonják a programba.
 
A teljes beszélgetést IDE KATTINTVA hallgathatják meg.
 

 
m.a.
(2025.06.17.)