Népművészeti örökségünk megőrzése céljával rendezték meg a második Kösöntyű Találkozót
Május 30. és június 1. között a Hungarikum Liget Kárpátia Rendezvényháza adott otthont a nagyszabású, ingyenesen látogatható eseménynek, ahol közel 700 hagyományőrző lépett színpadra, miközben kézművesek, őstermelők és alkotóművészek is bemutatkoztak.

Tavaly februárban indítottuk útjára az Élő Hagyományunk Kösöntyű Találkozóját, amelynek célja, hogy a hagyománytisztelő közösségek számára olyan, rendszeressé váló találkozót valósítsunk meg, ahol a nemzeti értékek gondozása, a közösségek egymás felé fordulása, belső megerősödése a legfontosabb. Versengés helyett a tiszteleten alapuló együttlét, az évezredes kultúránk nemzetmegtartó erejének bemutatása adja az évről évre megújuló, bővülő Kárpát-medencei Hálózatuk lelki alapját – mondta köszöntőjében Lezsák Sándorné Sütő Gabriella, az esemény háziasszonya.
A kösöntyű – összefogás és hagyomány
Emblémánk a kösöntyű, ami a 14. század vége óta használt ékszer, nemesfémből készült, drágakövekkel ékesített dísztű (mellcsat, melltű) felöltőket összekötő kapocs. Ez az embléma jelképezi összetartozásunkat. Összekapcsolja, összefogja a Kárpát-medencei magyar közösségeket, ugyanakkor ékszerként mutatja fel népzenénket, táncainkat, viseleteinket – fogalmazott az esemény házigazdája.
Találkozónk kapcsán méltó felidézni Kodály Zoltán mondatait: „Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.” Magyar kultúra, magyar hagyomány. Ezekben a szavakban minden és mindenki benne van. Benne van nyelvünk, zenénk, táncaink, képző- és iparművészetünk, viselkedéskultúránk és viseleteink. Itt, Lakiteleken, a Hungarikum Ligetben most minden együtt van – fogalmazott Lezsák Sándorné Sütő Gabriella, aki zárszavában ismét Kodály Zoltánt idézte: „A zene mindenkié. Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők a másokét is.” Úgy gondolom, hogy az itt fellépő táncosok is szebbé teszik az életünket – hangsúlyozta.
A folklórmozgalom közösségi ereje
Dr. Árendás Péter, a Hagyományok Háza Népzenei szakmai vezetője köszöntőjében kiemelte, hogy a Hagyományok Háza idén tavasszal publikálta népművészeti jelentését, amely szerint tavaly közel 12 ezer népművészeti esemény zajlott a Kárpát-medencében. Ezek között 2500 táncház, 3000 kézműves, 3000 néptáncos és 3000 népzenei rendezvény szerepelt.
Ez a hatalmas szám önmagáért beszél, de a folklórmozgalom igazi ereje nem a számokban, hanem a közösségi élményekben rejlik – hangsúlyozta Árendás Péter. Hozzátette, az elmúlt évtizedek szakmai fejlődését bizonyítja az is, hogy hivatásos néptáncegyütteseink ma bárhol a világban világszínvonalú produkciók keretében tudják megmutatni gyönyörű hagyományainkat, viseleteinket, muzsikánkat. A folklórmozgalom valódi ereje azonban nem a profi, hivatásos világban, hanem az amatőr világban rejlik. Azokban az amatőr táncegyüttesekben, népzenei együttesekben, kézművesműhelyekben, amelyekben napról napra, hétről hétre dolgoznak és továbbviszik, éltetik ezt a gyönyörű szép kultúrát – részletezte a szakember.
Másik nagyon fontos jellemzője és ismérve a folklórmozgalomnak a kapcsolati háló, hiszen a táncházmozgalomban nem csupán szakmai, hanem baráti kapcsolatok is kialakultak az elmúlt több mint 50 év alatt. Sőt, sok százan a mozgalomban találtuk meg életünk párját. Ez a kapcsolati háló nemcsak a Kárpát-medencére vonatkozik, hanem a teljes Földet behálózza. A Kárpát-medencén kívül, Nyugat-Európától kezdve a tengerentúlig, nagyon sok magyar közösség van, amely ugyanúgy éli, ápolja és őrzi ezt a hagyományt, mint mi itt, most, Lakiteleken.
Generációról generációra öröklődik a tudás
A 70-es években, amikor elindult a hazai táncházmozgalom, akkor ez a fiatalok mozgalma volt. Az akkori városi, értelmiségi fiatalok kezdtek el érdeklődni a népi kultúra iránt. Aztán ahogy teltek az évek, évtizedek, jöttek az újabb és újabb generációk, viszont akik időközben korosodtak, nem kerültek ki ebből a mozgalomból, hanem ugyanúgy benne maradtak. Tehát napjainkban a teljes korfa megtalálható, hiszen a gyerektáncegyüttesektől a szenior-táncegyüttesekig, mindenkit köszönthetünk ezen a találkozón is. Ez egy fantasztikus erő, hogy ilyen sokan vagyunk – hangsúlyozta dr. Árendás Péter, aki nagyon fontosnak tartja a generációk közötti tudásátadást.
Amikor fiatalon jártunk a falvakba, kialakult egyfajta mester és tanítvány kapcsolat a hagyományt élő és a hagyományt tanuló fiatalok között. Sajnos ezekből a falusi mesterekből már nagyon kevés van, viszont az elmúlt évtizedek alatt kinevelődtek azok a mesterek, akik anyanyelvi szinten művelik a zenét, a táncot vagy a tárgyalkotást, és valódi példaképekké válhatnak a fiatal generációk számára – összegezte a Hagyományok Háza szakmai vezetője.
A házigazda tánccsoport, a Kösöntyű néptánccsoport a Magyar Örökség díjjal kitüntetett Lakitelek Népfőiskola megalapításával szinte egy időben, 1993-ban jött létre. A csoport alapítója és vezetője Lezsák Sándorné Sütő Gabriella, szakmai vezetője pedig Fantoly Gyula, a népművészet ifjú mestere, kétszeres nívódíjas koreográfus. Mindketten az alapítás óta maguk is aktív néptáncosai a csoportnak.
A Kösöntyű egy olyan közösség, amely felöleli a település 20 és 60 év közötti nemzedékét. A néptánccsoport 2013-ban elnyerte Lakitelek közművelődési díját, 2015-ben tevékenységüket helyi értékké, 2017-ben megyei értékké nyilvánították. A néptánccsoport célja a Kárpát-medence magyar népi kultúrájának, hagyományainak hű őrzése és táncban, zenében, viseletben való folyamatos megjelenítése.
Az előadásokat a szakma legnagyobbjai értékelték
A második Kösöntyű Találkozó felkért szakértői voltak: Németh Ildikó néptáncos, táncpedagógus, koreográfus, a népművészet ifjú mestere; Sztano Hédi Marton György-díjas néptáncművész, etnográfus, filmrendező, néprajzkutató; Székely Levente néptáncművész, népzenész, rendező; Kádár Ignác örökös aranysarkantyús táncos, táncpedagógus, a Csíkszentdomokosi Bíró Ágoston Zsukás unokája; Laczkó Tibor táncpedagógus, viseletgyűjtő és viseletkészítő-mester. A szakértők az együttesvezetőkkel közös beszélgetés során elemezték az előadásokat.
Forrás: baon.hu
(2025.06.17.)