Retörki – A Helsinki záróokmány aláírása
Negyvenhét éve, 1975. augusztus elsején, több éves tárgyalási folyamat eredményeképpen Helsinkiben aláírták az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet dokumentumát. A dokumentum tartalma megóvta a szembenálló feleket attól, hogy az óhatatlanul is kialakuló nézeteltéréseket nemzetközi jogsértések szintjén, elhúzódó és elmérgesedő vitákban próbálják rendezni.

1975. augusztus elsején, több éves tárgyalási folyamat eredményeképpen Helsinkiben aláírták az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet dokumentumát, amely a hidegháború időszakában a Nyugat és Kelet békés egymás mellett élésének és bizonyos területeken történő együttműködésének alapelveit rögzítette.
Bár a dokumentumra gyakran nemzetközi egyezményként hivatkoztak, valójában csupán egy politikai kötelezettségvállalás volt az aláíró felek részéről. Mégis, utólag nagy biztonsággal kijelenthető, hogy ez a tény nem hatott korlátozóan a két tömb közötti enyhülés folyamatára, sőt, megóvta a feleket attól, hogy az óhatatlanul is kialakuló nézeteltéréseket nemzetközi jogsértések szintjén, elhúzódó és elmérgesedő vitákban próbálják rendezni. A záróokmány tíz pontban rögzítette azokat az alapelveket, amelyek mentén a résztvevő államok viszonyát szabályozták. A dokumentum által tárgyalt három legfontosabb témakör a biztonsági és katona-politikai kérdések, a gazdasági, környezetvédelmi és technológiai terület, valamint az emberi jogi és humanitárius együttműködési lehetőségek voltak. A dokumentum aláírásával a nyugati tömb elismerte a második világháború után kialakított területi status quo-t, vagyis Közép- és Kelet Európa szovjet blokkba való tartozását és a szovjetek hegemón szerepét a térségben, a Szovjetunió pedig tudomásul vette, hogy az Egyesült Államok kvázi Nyugat-európai politikai aktorként is jelen van a nemzetközi politikában.
A dokumentum aláírása amellett, hogy az enyhülés katalizátorának szerepét töltötte be és biztosította a folyamatos párbeszédet, új taktikai elemeket is szolgáltatott az Amerika és a Szovjetunió közötti vetélkedéshez. A nyugati tömb az emberi jogi kérdéseket helyezte a középpontba, amelyekről – helyesen – úgy vélte, hogy a szovjet típusú politikai és társadalmi berendezkedés lényegénél fogva hiányosságokkal rendelkezik ezeken a területeken. Mivel ez a hiátus rendszersajátosság volt, fennmaradására tartósan lehetett számítani, ez pedig megteremtette a lehetőséget a Nyugat számára ahhoz, hogy a záróokmányra hivatkozva rendszeresen számon kérje az emberi jogok, a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságának korlátozását, folyamatos politikai nyomás alatt tartva Moszkvát, aki viszont rendszerint a záróokmány másik alapelvére, a belügyekbe történő be nem avatkozásra hivatkozva védte ki azokat.
A Szovjetunió és a keleti blokk országai nagy diplomáciai győzelemként értékelték a záróokmány aláírását. Bár a konferencián mondott beszédében más vezetőkhöz hasonlóan Brezsnyev is hangsúlyozta, hogy az elért eredményeket közös sikernek tartja, valójában Moszkva úgy vélte, az emberi jogok biztosításának ígéretével kis árat fizetett azért, hogy a világháborúban befolyása alá került területek feletti szupremáciáját most egy, többek között a határok sérthetetlenségének elvét is rögzítő nemzetközi megállapodás keretében is megerősítették.
A magabiztos szovjet álláspontot végül mégsem a nyugati politikai támadások kezdték ki. Az emberi jogok ügyével maguk a szovjetek szembesítették saját politikai elitjüket. 1976-ban tizenegy szovjet polgár megalakította a Moszkvai Helsinki Csoportot, amely szándéka szerint a Szovjetunió Helsinki záróokmányban tett vállalásait kérte számon a pártvezetésen. A csoport vezetőjét, Jurij Orlovot a következő évben letartóztatták, és hét év kényszermunkára ítélték. A csoport többi tagját is kemény retorziók érték, többeket emigrációba kényszerítettek, másokat száműztek, vagy börtönbüntetésre ítéltek.
A csoport tevékenysége azonban inspirációt adott másoknak, és előbb a Szovjetunióban – Grúziában, Ukrajnában – majd több Kelet-Közép-európai országban – Csehszlovákiában, Lengyelországban, Magyarországon – alakultak a Moszkvai Helsinki Csoporthoz hasonló civil szerveződések, amelyek Helsinki szellemében tevékenykedve hívták fel a nemzetközi közvélemény figyelmét az állam által különböző társadalmi csoportok ellen elkövetett jogsértésekre, tevékenységükkel egyszersmind fellazítva a diktatúra rendszerét.
Forrás: retorki.hu/olvasoszoba
(2022.08.01.)