Árpádsávos Zászló
„Nincs más testvérem, csak magyar.
Ha virrasztok, miatta állok poszton,
csak tőle kérek kenyeret s csak ő,
kivel a kenyeret megosztom”
(Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus)
Székely Zászló
MAGYAR SZEMMEL
A MAGYAR ÚTON
A Művelt Tájékozott Emberért Alapítvány
1092 Budapest, Ráday u. 32. I. em. 3.
+36-1-781-3236
info@magyarforum.info
Kérjük, hogy éves adójuk 1%-át ajánlják fel A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítványnak-oldalunkért
1%"/
Kedvezményezett alapítvány neve: A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítvány

adószáma: 18670275–1–13


KÉT KÜLÖNDÍJAT IS KAPOTT A MINISZTERELNÖK

AZ AUTENTIKA MŰVÉSZETI MŰHELY A MINISZTERELNÖK C. FILMJE A NEMZETI MŰVELŐDÉSI INTÉZET ÉS A KAIROSZ KIADÓ KÜLÖNDÍJÁT IS ELNYERTE. A RENDEZŐVEL, MÄRLE TAMÁSSAL BESZÉLGETTÜNK.

A lakiteleki Népfőiskola Alapítvány, a Nemzeti Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft., a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár Nonprofit Közhasznú Kft., az Ifjú Konzervatívok a Nemzetért Egyesület és a Dunaversitas Egyesület idén közösen szervezte meg Sára Sándor emlékére a XXI. Lakiteleki Filmszemlét. A díjakat Lezsák Sándor, József Attila-díjas író, az Országgyűlés alelnöke, a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke; Dr. Buglya Sándor Magyarország Érdemes Művésze, Balázs Béla-díjas filmrendező, producer, az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozatának vezetője, a zsűri elnöke; Rófusz Ferenc Oscar-díjjal, a Nemzet Művésze címmel, valamint Kossuth-díjjal kitüntetett rajzfilmrendező és a zsűri tagjai adták át.
Az Autentika Művészeti Műhely A miniszterelnök c. filmje a Nemzeti Művelődési Intézet és a Kairosz Kiadó különdíját is elnyerte, a rendezővel, Märle Tamással beszélgettünk röviden.
 
–Amikor 2020-ban Papolczy Balázs barátommal megalapítottuk az Autentikát, akkor eszembe nem jutott volna, hogy nem telik el három év, és egy filmszemle díjátadóján többek között az első magyar Oscar-díjas, Rófusz Ferenc fog gratulálni nekünk. Ami különösen érdekes, hiszen mi is animációkkal foglalkozunk, persze nem olyan szinten, mint A légy alkotója.
 
Ön szerint minek köszönheti a két különdíjat is A miniszterelnök?
 
–A zsűri pozitív kritikái közül kiemelném, hogy rövid időn belül sok információt tudunk átadni jól fogyasztható formában. Az animációk színvilágukban és megjelenésükben is passzolnak az archív felvételekhez, a grafikonok, valamint ábrák segítik a narráció megértését. A miniszterelnök dokumentumfilm, mégis az ismeretterjesztésnek egy új formáját választottuk: nem fotelben ülő történészek adják át az ismeretenyagot, hanem a narrátor, Csőre Gábor, akinek narrációja alatt folyamatosan archív felvételeket, illetve animációkat látunk. Ez a forma sokkal közelebb áll a mai fiatalokhoz, akik ahhoz vannak szokva, hogy folyamatosan történik valami a képernyőn. Őket már általában nem köti le az, ha valaki egy helyben ül és „csak” beszél, meséljen akármilyen érdekeset az illető. A mi célközönségünk a fiatalok, szeretnénk, ha az oktatásban minél több történelemtanár kolléga használná filmjeinket az óráin.
 
***
 
A Sára Sándor emlékezetére meghirdetett XXI. Lakiteleki Filmszemlére krónika, korkép, művelődés, portré, fikciós műsorok kategóriákban lehetett nevezni. A felhívásában kiírt határidőig a Kárpát-medencéből 114 alkotás érkezett. Az előzsűri (2022. október 11–12.) döntése alapján a filmszemle versenyprogramjába 22 alkotás jutott. A Szemlének 2022. november 16. és 18. között a Lakitelek Népfőiskola adott otthont. Lezsák Sándor beszédében Sára Sándorra emlékezett, és reményét fejezte ki, hogy a Lakiteleki Filmszemlét a jövő esztendőben is meg tudják majd tartani.
 
A díjazottak:
 
Kövér László, az Országgyűlés elnökének egymillió forintos különdíját, és a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány 200 ezer forintos különdíját az Autóstoppal a szabadság felé című alkotás kapta. Rendező: Zajti Ferenc, Érd.
 
Csák János kulturális és innovációs miniszter által felajánlott egymillió forintos különdíjat A Te neved című alkotás kapta. Rendező: Domokos János, Budapest.
 
A Magyar Művészeti Akadémia 500 ezer forintos különdíját, a FilmHungary és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem különdíját a Láthatatlanok című alkotás kapta. Rendező: Cs. Nagy Sándor, Budapest.
 
A lakiteleki Népfőiskola Alapítvány 200 ezer forintos különdíját és a Medimédia Kft. 150 ezer forintos különdíját A bennünk élő Börzsöny című alkotás kapta. Rendező: Végh Attila, Nagymaros.
 
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 300 ezer forintos különdíját és a lakiteleki Tisza Nyugdíjas Klub 25 ezer forintos különdíját A szocializmus hátsó bejárata című. alkotás kapta. Rendező: Csibi László, Kolozsvár, Románia.
 
A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. 300 ezer forintos különdíját és az M5 csatorna különdíját a Léptem után nyomot hagyok című alkotás kapta. Rendező: Szél Zsolt, Szeged.
 
A Kairosz Kiadó 200 ezer forintos különdíját és a Nemzeti Művelődési Intézet különdíját A miniszterelnök című alkotás kapta. Rendező: Märle Tamás, Budapest.
 
A Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár 150 ezer forintos különdíját, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter különdíját és a Kiskunfélegyházi Nyugdíjas Klubok Egyesülete 25 ezer forintos különdíját az Erdély és Románia „nagy egyesülése” című alkotás kapta. Rendező: Major Anita, Csabdi.
 
A lakiteleki Népfőiskola Alapítvány 150 ezer forintos különdíját, és a Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium 25 ezer forintos különdíját a Sárba ragadva című alkotás kapta. Rendező: Balla Béla, Csap, Ukrajna.
 
A lakiteleki Népfőiskola Alapítvány 150 ezer forintos különdíját, valamint az Antológia Kiadó és Nyomda Kft. könyv- és ajándékcsomagját a Be nem gyógyult sebek című alkotás kapta. Rendező: Osgyáni Gábor, Miskolc.
 
A Mediaworks Hungary Zrt. 100 ezer forintos különdíját és  Dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnokának különdíját a Háborús színtér című alkotás kapta. Rendező: Zsigmond Dezső, Budapest.
 
Dr. Nagy István agrárminiszter különdíját az Antika című alkotás főszereplője, Puhalák Antal kapta.
 
A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. különdíját a Léptem után nyomot hagyok című alkotás főszereplője, Nagy-György János kapta.
 
A Petőfi Népe 50 ezer forint értékű különdíját a Szerémi borvidék című alkotás kapta. Rendező: Fejős Csilla, Magyarkanizsa, Szerbia.
 
Kulcsár Gábor, a HM Zrínyi Nkft. ügyvezetőjének különdíját a Magyar korridor – Varsó 1944 című alkotás kapta. Rendező: Jamrik Levente, Budapest.
A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat különdíját A halas bicska című alkotás kapta. Rendező: Cs. Gát László, Szeged.
 
A Lakiteleki Önkormányzat különdíját Anyu, apu, autizmus című alkotás kapta. Rendező: Szűcs Gergely, Érd.
 
A Nemzeti Művelődési Intézet különdíját a Mesekuckó Kolozsváron című alkotás kapta. Rendező: Székely Blanka, Kolozsvár, Románia.
 
A kiskunfélegyházi Constantinum Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Technikum, Kollégium 25 ezer forintos különdíját, a kiskunmajsai Tomori Pál Katolikus Gimnázium, Technikum és Kollégium 25 ezer forintos különdíját és a szentesi Horváth Mihály Gimnázium 25 ezer forintos különdíját A röpülő falu című alkotás kapta. Rendező: Gyarmati-Paor Zoltán, Budapest.
 
A nagykőrösi Arany János Református Gimnázium, Technikum és Kollégium 25 ezer forintos különdíját, és a Kecskeméti SZC Gáspár András Technikum 25 ezer forintos különdíját a Café Marylin című alkotás kapta. Rendező: Reszeli-Soós András, Kecskemét.
 
A kunszállási Aranyalkony Nyugdíjas Klub 25 ezer forintos különdíját és a fülöpjakabi Őszidő Nyugdíjas Klub 25 ezer forintos különdíját a Váratlan zuhanás – 1985. április 22-e igaz története című alkotás kapta. Rendező: Szűcs Gergely, Érd.
 
Jakabszállás Község Önkormányzata 25 ezer forintos különdíját a Kőműves Kelemen című alkotás kapta. Rendező: Domokos János, Budapest.
 
A nap filmje, a Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium, a Lakiteleki Eötvös Loránd Általános Iskola, a Tiszakécskei Móricz Zsigmond Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola diákjai és a közönség döntése alapján a Léptem után nyomot hagyok című alkotás lett.

 
Fotón: Hévizi Róbert, a Nemzeti Művelődési Intézet központvezetője és Märle Tamás, A miniszterelnök c. film rendezője.
 
MF