A MAGYAR FÓRUM FELTETTE KÉRDÉSEIT A KORMÁNYINFÓN

1. Björn Berge, az Európa Tanács főtitkárhelyettese május 9-én kijelentette, hogy egyenlően kell bánni a nemzeti kisebbségekkel, hogy részt vehessenek a jövő alakításában. A magyar Európa Tanács-naphoz kapcsolódó konferencia magyar résztvevői felvilágosították-e a főtitkárhelyettest arról, hogy Ukrajna magasról tesz a területén élő nemzeti kisebbségek jogaira, de minden jel arra mutat, hogy az EU saját szabályait figyelmen kívül hagyva ennek ellenére is fel akarja majd venni az országot a tagjai közé?
2. Már a lengyel Anna Moskwa klímaügyi és környezetvédelmi miniszter is ki van akadva az európai diktátumok miatt. Ferenc pápa is figyelmeztette Brüsszelt az aránytalan nyomásgyakorlás, a tagállamok semmibevétele miatt. Sajnos a csatlakozásban csalódott emberektől érkeznek hozzánk a kérdések: meddig vagyunk kénytelenek tűrni a hátrányos megkülönböztetést, a kettős mércét?
3.Magyarországot azért is bírálják az itthoni és a német liberálisok, mert a Paks 2-höz az oroszok szállítják majd a fűtőanyagot. Vajon az miért nem tűnik fel nekik, hogy a francia atomerőművekbe főleg az oroszok és a kazahok szállítják a fűtőanyagot? Lehetséges, hogy ezek után ebben a kérdésben a franciák a szövetségeseink lesznek, és nem írják alá a Roszatomot sújtó szankciós csomagot?
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter válaszai:
1. Már korábban felhívtam az Európa Tanács főtitkárának figyelmét az ukrajnai kisebbségeket, így a magyarokat is érintő jogsértésekre. A nemzeti kisebbségekről szóló határozatai az Európa Tanácsnak egyébként követendőek.
2. Amíg az Európai Unió így működik, és zárójelbe tette a jog uralmát, és teljesen lényegtelen, mit mondanak a szerződések, teljesen lényegtelen milyen megállapodásokat kötettek az állam-és kormányfők között, egy dolognak van jelentősége, hogy éppen milyen hatalmi érdekek vannak többségben. Amikor a hatalmi érdekeknek egyhangúságra van szükségük, csak akkor hajlandóak engedni.
3.A franciák a nukleáris erőmű kérdésében szövetségeseink. Ennek megfelelően Németország fellépése eddig semmilyen sikert nem ért el. Némi iróniával: ha csak azt nem tekintik annak, hogy saját hazájukban leállították az olcsó és környezetbarát energiát biztosító atomerőműveket, és azok helyett a szenet állítják előtérbe. Ráadásul megveszik a franciáktól azt az áramot, amit atomerőművel állítanak elő.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter (j) Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2023. május 11-én. MTI/Kovács Tamás
m.a.
(2023.05.11.)