A szerves kultúra fellegvára
Az önművelés iránti igény hívta életre 1991-ben a Lakitelek Népfőiskolát. Akkor kevesen hitték el, hogy Lakiteleken hosszú távon működhet egy népfőiskola. Családom és barátaim támogattak. Mára, az eredményeinket látva, egyre többen bíznak bennünk. Teljes erőnkkel támogattuk a hungarikum mozgalmat. Fontos feladatunk a magyarság értékeinek a felkutatása és nyilvántartása. Ezért a népfőiskola a bővítésnek és az új szolgáltatások bevezetésének köszönhetően Hungarikum Ligetté vált – jelentette ki Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke szeptember 29-én a budapesti Polgárok Házában, a Nemzeti Fórum Kölcsey Köre konferencia-sorozatának 64. rendezvényén.

„A magyarság csúcsteljesítményei, a hungarikumok várják a vendégeket” – hangzott el a Hungarikum Liget felújított filmjében, amit levetítettek a közönségnek. Megtudtuk, hogy ott mindenki megtalálja a számára vonzó pihentető lehetőségeket. 2013-ban a kormány kiemelt beruházássá nyilvánította a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány épületeinek felújítását, bővítését. A munkálatok idén nyáron fejeződtek be a Kárpátia Rendezvényház átadásával. Ez az épület egy ezer fő befogadására alkalmas, 442 ülőhelyes rendezvényközpont, ami céges és kulturális események mellett teret biztosít sportrendezvények lebonyolítására is. Nagyobb koncertek, színházi előadások, találkozók, és táncházak megtartására is alkalmas.
A három csillagos Hungarikum Hotel superior szálloda rendezvényterme kiváló helyszíne konferenciáknak, céges rendezvényeknek. A három csillagos és három szintes Hotel Club Tisza épületét 2016-ban újították fel. 2020 nyarán bővítették wellness részleggel és kávézóval. A wellness kényelmes pihenést biztosít, amelyben helyett kapott egy élménymedence pezsgőággyal, továbbá a testi lelki felüdülést szolgálja a szaunaház, ahol egy gőzkamra, infraszauna, finn szauna, merülőmedence, valamint hideg-meleg vizes kneipp medence várja a pihenni vágyókat. Ha már szálláshelyekről esik szó, meg kell említeni a Jurta Tábort. A Mongóliából származó hét eredeti jurtát tavasztól őszig vehetik igénybe. Összesen negyvenkét látogató próbálhatja ki és egyben tapasztalhatja meg a vándorló nomád magyarok lakhelyéhez hasonló hajlékokat.
A magyar borivó nemzet. Az akár 45 fő befogadására is képes borkatedrális felejthetetlen atmoszférájú, örök emlékként megélhető állomás minden borszerető ember életében. A Tisza Vendéglő ételkínálatában az ínycsiklandozó házias magyar specialitások közül válogathatnak a látogatók. Az épület 2017 tavaszán lakodalmas házzal is bővült, amely majdnem 300 fő befogadására képes, nézőteres elrendezéssel. A modern technológiával ellátott üvegházban öko-minőségben zöldségek és dísznövények termesztése történik 2018 óta. A megtermelt zöldségek egy részét a Tisza Vendéglő konyhájában használják fel, a másik részét pedig a zöldségfeldolgozó üzemben tartósítják.
Természetesen a vallás, a kultúra és a tudomány iránt érdeklődök is megtalálhatják számításaikat. A Hungarikum Liget Szent István kápolnája Árpád-kori mintára épült. A kápolna előtti téren található a Keresztény Panteon, ahol emléket állítanak a Kárpát-medence történelmi egyházai vártanúinak és hitvallóinak. A Bibliaházban minden látogatónak lehetőséget biztosítanak arra, hogy kézírással lemásoljon egy - az éppen soron következő - mondatot a Szentírásból, amit egy könyvjelzőn ajándékba megkap. Így készül el egy kézzel írott Biblia. A Hungarikum Kiállítóház épülete négy nagy egységből áll. Van benne Vendégfogadó Előtér, Csillagnéző Planetárium, Hungarikumok Csarnoka, amelyet körül ölel egy öt részből álló Géniuszok nevet viselő kiállító tér.
A Kácsor Tanya egyik terme Felsőalpár avar-kori régészeti leleteinek a kiállítótere, ahol bemutatásra kerül többek között Lakitelek és a Népfőiskola, és természetesen a lakiteleki sátor története is. A Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum új épületét 2018-ban adták át. Az intézmény munkatársai archiválják és bemutatják a rendszerváltás és az azt megelőző időszak társadalmi és politikai állapotát, ezekről kiadványokat jelentetnek meg.
És most térjünk rá a sportra és a strandolásra. A Nimród Footgolf Park amellett, hogy helyszínéül szolgál amatőr és igazolt sportolók felkészülésének és versenyzésének, kiválóan alkalmas például a footballgolf gyakorlására.
A Vaspatkó Lovarda 2019 szeptemberében került átadásra, tizenhét boksznak és egy fedeles gyakorlópályának ad otthont, amelynek két oldalán több mint 150 főt befogadó lelátók kényelmes nézőteret biztosítanak a bemutatók és a versenyek alkalmain.
A szabadtéri modern sportpályák – így a strandfoci, strandröplabda – díjmentesen biztosítják az aktív kikapcsolódást, mindenki kedve szerint választhat a legkülönfélébb lehetőségek közül.
A Gabriella Gyógy-és Strandfürdőbe látogató minden korosztály megtalálhatja a számára legkedvesebb medencét. Az épület magába foglal egy családi élménymedencét, csúszdás gyerekmedencét, hideg és meleg vizes ülőmedencét.
A Népfőiskola Alapítványt alapító kurátorának, a híres sportolónak, Gyarmati Dezsőnek a nevét viselő tanuszodát 1994-ben adták át. A szálló és külsős vendégek mellett szeretettel fogadják a lakiteleki, valamint a környékbeli települések kisdiákjait és óvodásait is a tanrendbe épített, különleges és nem utolsó sorban díjmentes úszásoktatás keretében.
A körülbelül negyedórás film megtekintését követően Lezsák Sándor, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke arról beszélt, hogy azt szokták mondani: a Népfőiskola egy családi vállalkozás. Kijelentette, hogy ez igaz is, egy nagy családi vállalkozásról van szó. Az önművelés iránti igény hívta életre 1991-ben a Lakitelek Népfőiskolát. Akkor kevesen hitték el, hogy Lakiteleken hosszú távon működhet egy népfőiskola. Családom és barátaim támogattak. Mára, az eredményeinket látva, egyre többen bíznak bennünk. Teljes erőnkkel támogattuk a hungarikum mozgalmat. Fontos feladatunk a magyarság értékeinek a felkutatása és nyilvántartása. Ezért a népfőiskola a bővítésnek és az új szolgáltatások bevezetésének köszönhetően Hungarikum Ligetté vált.
1991-ben csodálkoztak, hogyan is gondolja Lezsák, hogy éppen Lakiteken alapítson egy népfőiskolát, sőt sokan nem is tudták mi is egy népfőiskola jelentősége. Amikor meghirdette, hogy munkatársakat keres maga mellé, senki sem jelentkezett. Ezért családtagjai és barátai segítettek neki. Anna lánya például felszolgáló volt – érdekesség, hogy 1987-ben a legendás sátorban ő kínálta a vendégeket pogácsával – majd a népfőiskola recepciósa. 1992-ben egy körülbelül négyhektáros területen megkezdődött az épületek bővítése, mely eredményeként nemcsak oktatótermekkel, de szállással és étkeztetési lehetőséggel várták a leendő hallgatókat. Később, látva az elért eredményeket, egyre többen bíztak bennük. Amikor Lezsák Sándor a hungarikum mozgalom aktív szereplője lett, néhányan attól féltek, hogy ezt a mozgalmat direkt, vagy tudatlanságból összekeverik a hungarista mozgalommal. Lezsák a rendezvényen hangsúlyozta, hogy a hungarizmus térnyerése történelmünk gyászos időszaka, és semmi köze nincs a hungarikum mozgalomhoz. „Nem fogják tőlünk akkor sem elvenni a hungarikum fogalmát, ezt a szót. A hungarikum mozgalom működik, s innen kapta a nevét a Hungarikum Liget.”
Felesége és három gyermeke – Levente, Gabriella és Anna – mindig mellette álltak. Lezsák Sándor kijelentette, hogy az ő szeretetük, odaadásuk „tünemény az életemben.” Sem ő, sem a felesége nem mondta soha, hogy dolgozni mennek Lakitelekre. Számukra ez nem munka, hanem hivatás.
Megtudtuk, hogy a Népfőiskola Alapítvány kuratóriuma 2000-ben a tulajdonjogát átadta a Szeged-Csanádi egyházmegyének azzal a kitétellel, hogy a vagyon kezelője a Népfőiskola Alapítvány marad a terület és az épületek kezelője. Azóta kevesebb támadás éri az másik politikai oldalról az intézményt.
Közölte, hogy felesége irányítja igazgatóként a Népfőiskola mindennapjait. Az a következetesség, amit az igazgató asszony és később Anna lánya megteremtett, Lezsák Sándor szavaival élve, átsugárzik a munkatársakra.
Lezsák Sándorné, a Lakitelek Népfőiskola igazgatója a kezdetekről szólva kiemelte, hogy 1993-ra teremtődött meg az az intézményrendszer, hogy népfőiskolaként tudjanak működni. Bárki jelentkezhetett hallgatónak, az előadásokat híres tanárok, kutatók, mesterek tartották.
1995-ben, amikor eltávozott az előző ügyvivő, Bakos Zoltán azt javasolta neki, hogy vállalja el ő, Lezsák Sándorné ezt a posztot, és az azzal járó munkát. Neki egy lényeges kikötése volt, hogy két olyan profi, jogszabályokat ismerő könyvelő dolgozzon mellette, akiben megbízhat. Eleinte csak 10-15 munkatársuk volt, mára ez a szám megközelíti a 300-at. Hetente tart értekezletet, ahol eleinte a munkatársak, most már a középvezetők számolnak be az eredményekről, és megvitatják a programokat. A könyvelés mellett kiemelte a programszervezés fontosságát. „A jó programok fejlesztik a személyiséget és építik a közösséget” – szögezte le az igazgató asszony.
A munkálatok idején állandóan egyeztetett, és az asztalnál a beruházó és a kivitelező részéről tárgyaltak a szakemberek. Közölte: jelenleg a Hungarikum Liget huszonhat hektáros területén több mint negyven épület található.
Amikor a Kárpát-medence értékeiről beszélünk, ki kell emelnünk, hogy ennek a térségnek jelentős kincse a termálvíz – közölte a hallgatósággal Molnárné Dr. Lezsák Anna, a Lakitelek Népfőiskola igazgató-helyettese. A munkálatok, felújítások során gyógyvíz minősítést kapott a Gyarmati Dezső Tanuszoda és Termálfürdő vize. A gyógymedencék töltővizét az intézmény saját gyógyvíz kútja adja. A Népfőiskola környékén rendelkezésre álló jelentős mennyiségű termálvíz felhasználásával az épületek fűtési rendszerét is megújították, mellyel jelentős költségcsökkentést értek el.
Az igazgató-helyettes asszony elmondta, hogy a Gabriella Gyógy- és Strandfürdő, és Ligetszépe Gyógyászat a legkülönfélébb balneoterápiás és több mozgásterápiás, fizikoterápiás és hidroterápiás kezeléssel várja az idelátogatókat, melyek orvosi rendelvényre támogatottan is igénybe vehető. Sőt a komplexumnak szakorvosai is vannak. Azt is megtudtuk, hogy a gyógyászat megfelel a nappali kórház követelményeinek is.
Lezsák Sándor felvetette, sokszor nekiszegezik a kérdést: hogyan érthetnek ennyi mindenhez? Sporthoz, gyógyászathoz, filmhez? Természetesen szakemberek, szakértők segítségét kérik. A fürdővel kapcsolatban Szőke László nevét említette. Tarlós István főpolgármestersége idején Szőke László a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója volt, és a vezetőváltás előtt, 2019-ben 4,2 milliárd forintos nyereséget ért el a vállalat. Lezsák Sándor filmes szakértője pedig egykori frakciótársa, Balogh László televíziós rendező és operatőr.
Lezsák Sándor a bővítések listáját azzal egészítette ki, hogy 2023-ban készült el kispályás focipályájuk. Hiszen a Népfőiskola a kezdetek óta gondot fordít a gyermekek egészségének megőrzésére. Évente három kispályás labdarúgó kupát – Buzánszky, Grosics, Fenyvesi – rendeznek, melynek ez az új pálya ad helyet.
Azt is közölte, hogy eddig már létrehozták a Keresztény Panteont és a Nemzeti Panteont. Az utóbbi azoknak ad helyet, akik Lakitelek szellemiségét formálták az elmúlt évtizedekben. Az Ősök sírja körül pedig már formálódik a magyarokkal rokon népek panteonja.
A hungarikumokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy a Kárpát-medence 34 felsőoktatási intézményével állnak kapcsolatban. Ezeknek az egyetemeknek és főiskoláknak a hallgatói vesznek részt a Lakitelek Népfőiskola értékfeltáró - és mentő programjában. Így születnek meg a különböző értékfeltáró kollégiumok. Majd konferenciát tartanak, ahol bemutatják az adott régió településeinek általuk gyűjtött értékeit. Munkájuk könyv és DVD formátumban is megjelenik.
Végezetül szólt a pályázati felhívásokról. Nemrég jelentették meg a sajtóban és honlapjukon A Rongyos Gárda története - pályázati felhívást. A pályázóknak a megadott témakörök közül egyet ki kell választania, és annak összefoglalóját beküldenie, s ha a zsűri úgy határoz, felkérést kap arra, hogy munkáját tanulmány formájában is kidolgozza. Majd a zsűri döntése alapján legjobbnak ítélt tanulmányok szerzői munkájukat Lakiteleken tudományos előadás formájában szélesebb közönség előtt bemutatják.
Megemlítette, hogy nyáron a Visztulai csoda című pályázat eredményeit bemutató konferenciát rendezték meg a Népfőiskolán. És mi is az a visztulai csoda? Lezsák Sándor elmondta, hogy az I. világháború végén Lenin parancsára Tuhacsevszkij tábornokkal az élen a Vörös Hadsereg átlépte Lengyelország határait, hogy Varsót elfoglalja. A vörösök úgy hatoltak be lengyel földre, mint kés a vajba. A lengyeleken nem segített sem a Nyugat, sem a cseh vezetés. De a magyarok igen! Trianon után vagyunk, mégis Horthy Miklós és Teleki Pál úgy döntött, hogy küldenek segítséget. Igen viszontagságos körülmények között, Románián keresztül, 22 millió lőszert juttattak el 80 vagonban. Így sikerült a lengyeleknek a szovjet csapatokat megállítani a Visztulánál 1920. augusztus közepén.
A rendezvény végén Lezsák Sándorné közölte, hogy a Hungarikum Liget egyénileg szabadon látogatható. Előzetes bejelentkezés alapján pedig csoportos körbevezetést is biztosítanak.
Fotón: Lezsák Sándor, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke, az Országgyűlés alelnöke, Lezsák Sándorné, a Lakitelek Népfőiskola igazgatója és Molnárné Dr. Lezsák Anna, a Lakitelek Népfőiskola igazgató-helyettese.
A fotót készítette: Demeter Péter
M.A.
(2023.09.30.)