Szakály Sándor történész volt az 1956-os megemlékezés szónoka Lakiteleken
Október 22-én, vasárnap délután Lakiteleken, az 1956-os kopjafánál tartották meg a forradalom és szabadságharc tiszteletének szentelt megemlékezést, melynek fő szónoka Szakály Sándor, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója volt.

A lakiteleki Eötvös Iskola műsora után Lezsák Sándor országgyűlési képviselő a „hosszabb ideje fiatalok” köszöntésével kezdte ünnepi beszédét – ők harmincnégy éve rendíthetetlenül eljönnek október 22-én, a forradalom előestéjén az ’56-os megemlékezésre, az 1989-ben készített kopjafához. Lezsák Sándor felsorolt néhány személyiséget azok közül, akik az elmúlt évtizedekben beszédet mondtak a lakiteleki ünnepségen. Megemlítette Fekete Gyulát, aki az Írószövetség titkára volt ’56-ban és részt vett a Petőfi kör összejövetelein, Für Lajost, aki beszámolt a debreceni sortűzről, Bőzsöny Ferencet a Rádióból, aki fogadta a Parlamentben Mindszenty bíborost, amikor elmondta híres rádióbeszédét. Lezsák Sándor megemlékezett Pongrácz Gergelyről, a Corvin-köz parancsnokáról és Wittner Máriáról, aki a halálbüntetés kihirdetése után kétszáz napot töltött a siralomházban, aztán életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. Az országgyűlési képviselő felidézte Gyarmati Dezső alakját is, aki a melbourni olimpiáról beszélt, ahol vízilabdásaink az elhíresült „véres” elődöntőben 4:0-ra legyőzték a szovjeteket, és tombolt a közönség – mellettünk, magyarok mellett.
Mintegy hatvan sortűz szedte áldozatait szerte az országban október 23. és november 4. között – mondta Lezsák Sándor és megemlékezett a tiszakécskei sortűz tizenhét halálos áldozatáról, akiket a Himnusz éneklése közben géppuskáztak le.
Dr. Szakály Sándor, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy az ’56-os forradalmárok jelentős része megjárta a különböző kényszermunkatáborokat, mégsem hagyták el ’56-ban az országot, hanem életüket kockáztatva itt maradtak harcolni érte. Egy megtört gerincű nép ismét nemzetté vált, és ha ’56-ot egy mondattal kellene összefoglalni, akkor az a következő lenne: „ruszkik haza!”, és ebben mindenki egyetértett – mondta a történész professzor. Aztán rá kellett döbbennünk, jelentette ki a főigazgató, hogy az Egyesült Államok és a Szovjetunió megegyeztek a fejünk felett – hiába bíztatták a pesti srácokat a nyugatiak arra, hogy a legegyszerűbb fegyverekkel folytassák a harcot a világ egyik legerősebb hadseregével szemben.
Az ünnepség végén Lezsák Sándorné Sütő Gabriella, a lakiteleki Népfőiskola igazgatója átadta a Népfőiskola Alapítvány által létrehozott Kátay Zoltán tanulmányi ösztöndíjat Nagymihály Zoltán történésznek.
Fotó: Ujvári Sándor
Forrás: nepfolakitelek.hu
(2023.10.24.)