ILLYÉS 120 – KIÁLLÍTÁS NYÍLT AZ ANDRÁSSY ÚTON

LEZSÁK SÁNDOR AZ ORSZÁGGYŰLÉS ALELNÖKE, A MAGYAR MŰVÉSZETI AKADÉMIA RENDES TAGJA: ILLYÉS GYULA EGYSZEMÉLYES INTÉZMÉNY VOLT
Ember nélkül semmi nem lehetséges, intézmény nélkül semmi nem tartós. Illyés Gyula egyszemélyes intézmény volt, aki - Csoóri Sándor szavaival - korán eldöntötte, hogy a véraláfutásos Magyarországon nem a vakmerőség, hanem a józanság az igazán hősi állapot. Ez az illyési korparancs. Józannak maradni a brüsszeli idiotizmus idején, a családban, a nemzetpolitikában, akkor, amikor szomszédunkban háború dúl, és a migránsveszély idején. A tabló fotóin látható Illyés Gyula tekintete érzékelteti az életet igenlő örök derűt. Azt az örök derűt, ami nekem és társaimnak hatalmas erőt adott. Illyés Gyula nélkül nem tudtuk volna megszervezni 1979. májusában Lakiteleken a Fiatal Írók Találkozóját. Ott több mint száz írónak, költőnek Illyés szellemi útravalót adott. Igaz, a lakiteleki sátorban már csak lélekben lehetett velünk, de a vita erkölcsi kormányzója volt.”
ILLYÉS MÁRIA, A KÖLTŐ LÁNYA, IRODALOMTÖRTÉNÉSZ: APÁM KÖZÉLET FELÉ FORDULÓ ARCÁT LÁTHATJÁK
Apám hatalmas életművét néhány tablón röviden bemutatni nem könnyű feladat, ezért hálás vagyok Gróh Gáspár irodalomtörténésznek. Az életmű bemutatása azért is lehetett nehéz, mert apám lírai költőnek tartotta magát. A lírai költő pedig a lelke mélyéből meríti a gondolatokat, és azokat áttételes formában, vers formájában viszi a nyilvánosság elé. Apámnak a líraiság mellett volt egy másik , a közélet felé forduló arca. Nem volt politikus, de az egész életművét áthatja a közéleti gondolat, a politikum. A közösség iránti felelősségérzet és a magyarság sorskérdései mindig ott voltak a műveiben.
DR. RICHLY GÁBOR, A MAGYAR MŰVÉSZETI AKADÉMIA FŐTITKÁRA: MINDENKIT MEGSZÓLÍTÓ KIÁLLÍTÁS
Az idei Illyés Gyula-évet keretbe foglalja két rendezvényünk. Áprilisra a Magyar Művészeti Akadémia és a Nemzeti Örökség Intézete teljeskörűen felújíttatta Illyés Gyula és felesége Farkasréti temetőben található, akadémikus társunk, Farkas Ádám szobrászművész által készített, 2022 óta a Nemzeti Sírkert részeként védett síremlékét. Az újraszentelt síremlék mellett állva egy olyan író-költő emléke előtt hajtottunk fejet, akinek irodalmi és közéleti szerepe, korszakokat összekötő ereje megkerülhetetlen. A másik pedig a mai kerítéskiállítás, aminek a különlegessége, hogy mindenkit megszólít, aki elhalad az akadémia irodaháza előtt.
A kiállítást akadémikusaink közreműködésével hoztuk létre. A tablókra került szöveget Gróh Gáspár irodalomtörténész írta, és számos fotó Móser Zoltán alkotása. A kiállítás azt is bizonyítja, hogy az igazán nagy életművek, nem lezártak, hanem bennünk élnek.
A rendezvényen közreműködött Rátóti Zoltán színművész, az MMA alelnöke, aki elszavalta a Mert szemben ülsz velem c. költeményt, Juhász Zoltán népzenész, népzenekutató, az MMA rendes tagja pedig népi furulyán adott elő dunántúli dallomokat.
Fotón középen: Illyés Mária irodalomtörténész, Illyés Gyula lánya,
Dr. Richly Gábor, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára és Lezsák Sándor az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.
Fotó: Mirkó István
m.a.
(2023.11.23.)