AMIT AZ EU SZERBIÁVAL TESZ, AZ INKORREKT – A MAGYAR FÓRUM FELTETTE KÉRDÉSEIT A KORMÁNYINFÓN

1.A nagy élelmiszerláncok kis közleményben tudatják, hogy milyen szennyezett, vagy mérgezett terméket hoztak éppen forgalomba. S ezzel az ő felelősségük le is zárult. Még egyet sem zártak be közülük.
Ki kártalanítja azokat, akik elfogyasztották a mérgező élelmiszert?
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter válasza: Ebben az esetben forgalmazó és a gyártó a felelős. A bekövetkezett egészségügyi kárért sérelemdíj jár. A sértettnek bejelentést kell tennie a kormányhivatalnál, majd a fogyasztóvédelem elrendeli a vizsgálatot. Amennyiben a vizsgálat a sértettnek ad igazat, akkor pert kell indítania. Ha valamilyen súlyos határértéket átlépő anyagot tartalmazott az élelmiszer, akkor az ügyben büntetőjogi felelősség is felvetődik.
2. A kisebb boltok, balatoni büfék, vendéglők sorát zárják be, a mérgező áruk forgalomba hozatalánál kisebb szabálytalanság miatt. Mi ennek az oka? A nagyok megússzák büntetlenül?
Válasz: A hazai élelmiszerbiztonság jó, alacsony a romlott, mérgező élelmiszerek aránya. Ahol ilyen eset előfordul – kis boltokban, vagy nagy élelmiszer-áruházakban – a törvényes szankciókat a hatóság alkalmazza.
3.A visszaváltásról szóló kormányrendelet szerint a visszaváltás feltétele, hogy a termék sérülésmentes és leolvasásra alkalmas jelöléssel kerüljön átadásra. De ki garantálja azt, hogy eleve sértetlen jelölésű flakonos ásványvizet, szörpöt vagy teát vásárolok az üzletben?
Válasz: Meg kell várni azt, hogy a gyakorlatban miként működik a rendszer. Ha jelölés minimálisan sérült, akkor a palackot visszaváltják. Csak akkor nincs erre mód, ha a jelölés felismerhetetlen és beazonosíthatatlan. Amennyiben ezt az elvet nem követi a gyakorlat, akkor változtatunk a rendeleten. Január 1-jén megjelennek a visszaváltható palackos termékek, de a régieket nem kell egy meghatározott ideig eltüntetni a polcokról.
4. Meg tudja erősíteni, amit a barcsi mezőgazdasági vállalkozók említenek, hogy egyes román cégek átcsomagolják a hozzájuk érkező ukrán gabonát, és behozzák hazánkba?
Válasz: a hírt nem tudom megerősíteni, ha előfordul ilyen eset, akkor a hatóságnak a legszigorúbban kell fellépni.
5.Több szerbiai újság szerint Belgrádnak elege van brüsszeli ígéretekből, a csatlakozást támogatók tábora folyamatosan apad, sőt maga Vucic elnök jelentette ki: megtörténhet, hogy a jövőben a BRICS-hez történő csatlakozás lesz a fő kérdés, éppen azért, mert a szerbek ráunnak arra, hogy az EU megvárakoztatja őket.
Ebben a helyzetben mit tud tenni a magyar kormány, amelyik főleg a migráció megállítása miatt éve óta kiáll Szerbia csatlakozása mellett, tud-e bármit tenni az uniós elnöksége idején?
Válasz: Magyarország azt szeretné, ha az észak-balkáni régió országai a lehető leghamarabb csatlakozhatnának az Európai Unióhoz. Amit az EU ezekkel az államokkal, így Szerbiával tesz, az inkorrekt. Amikor felvették Spanyolországot, akkor az a mostani Szerbiánál fejletlenebb volt. Ha az unió nem ismeri fel, hogy ezeket az országokat fel kell venni a közösségbe, akkor más irányba fognak fordulni, valószínűleg Oroszország felé, és ez Európa megosztottságához vezet.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2023. november 30-án. MTI/Hegedüs Róbert
m.a.
(2023.11.30.)