ÉLETÜKET ADTÁK A SZÉKELYFÖLDÉRT
Lapszemle az erdélyi Új Magyar Szóból
AZ ÚZ VÖLGYÉBEN ELESETT SZÉKELY HATÁRVÉDŐKRE EMLÉKEZTEK A KATONATEMETŐBEN.Az úzvölgyi katonatemetőben hétfőn délben több százan gyűltek össze, hogy az 1944. augusztus 26-i szovjet betörés áldozataira emlékezzenek. A rendezvény során egy új keresztet szenteltek meg, amelyet Nagy György János hódmezővásárhelyi kereszt- és kopjafakészítő készített, és az úzvölgyi Csuklyánka alatt helyeztek el a Miskolci Tizedik Gyalogezred emlékére. Az esemény ökumenikus istentisztelettel folytatódott, amelyet Kovács Zsolt római katolikus plébános, valamint Bíró Erika és Bucsi Zsolt-Tamás református lelkészek tartottak.
A megemlékezésen Birtalan Sándor, Csíkszentmárton polgármestere köszöntötte vitéz Bartha Mihályt, aki már közel hat évtizede jár az úzvölgyi katonatemetőbe, hogy tiszteletét fejezze ki a harcmezőn elesett bajtársai előtt.
Birtalan Sándor hangsúlyozta, hogy 1994 óta rendszeresen megemlékeznek ezen a napon, továbbadva azt az örökséget és kötelességet, amit az ősök példamutatása jelentett a háborúk idején.
Beszédében úgy fogalmazott, a helyiek imádkozni, fohászkodni gyűlnek össze mindazokért, akik értük, a hazáért, családjainkért adták életüket. Ugyanakkor most - mikor újra tapasztalhatni a háború borzalmait -, azért is imádkozni kell, hogy soha többé ne legyen háború, soha többé ne kelljen új temetőket megnyitni, és ne kelljen fölöttük vitatkozni - mondta.
Tánczos Barna szenátor "szent helynek" nevezte a temetőt, ahol "történelmet írtak", vállalva a harcot a túlerővel. Példaképként a magyar királyokat, szenteket - Szent Istvánt, Szent Imrét és Szent Lászlót - állította a jelenlévők elé, rámutatva, hogy ők nemcsak győztes csatákkal , hanem békeidőben is történelmet írtak. Úgy vélte, a megemlékezők is történelmet írnak, ahogy a temetőt gondozó Csíkszentmárton közössége is. "Történelmet lehet írni hadjárattal, győztes csatával, győztes háborúval, de éppúgy történelmet kell írjunk békeidőben akkor, amikor közösségünk erejét kell felmutassuk" - mondta.
Hajdu Gábor Hargita megyei parlamenti képviselő emlékeztetett: 1944 augusztusa és szeptembere között az Úz folyó völgye mellett a környező, Gyimesek és Kászonok felé mutató völgyek is katonai temetővé váltak. Úgy fogalmazott, ezekben bárhol meg lehet állni és elmondani egy imát az itt elhunyt katonákért.
Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök emlékeztetetett a temetőben történt korábbi provokációkra, és megjegyezte, a helyiek ennek is "fenyőfaként" ellent álltak, ahogy a korábbi harcok idején. Közölte, hogy a sírkertből a Nemzet Útja (Calea Neamului) által törvénytelenül felállított fakereszteket is el fogják távolítani.