AZ AFD A LEGERŐSEBB PÁRT TÜRINGIÁBAN, SZÁSZORSZÁGBAN A CDU CSAK 1.3%-KAL ELŐZTE MEG
Az Alternatíva Németországért először nyert tartományi választást Türingiában, és a párt Szászországban is sikeresen szerepelt. A koalíciós pártok akkorát buktak a választásokon, mint még soha. A baloldal, a Die Linke, összeomlott. A Linkéből kivált politikusok által alapított Sahra Wagenknecht Szövetsége (BSW ) mindkét tartományban szeptember 1-jén a harmadik helyet érte el.Ez a párt konzervatív-baloldaliként határozza meg magát, megállítaná a bevándorlást;Ukrajna támogatása helyett inkább tárgyalóasztalhoz kényszerítené őket az oroszokkal; kritikus a koronavírus-járvány idején hozott lezárási és oltási intézkedésekkel.
Türingiában 73,5 százalékos volt a választói részvétel , ami lényegesen magasabb, mint az öt évvel ezelőtti tartományi választásokon. Ekkor a szavazásra jogosultak 64,9 százaléka adta le voksát. A tartományban körülbelül 1,66 millió ember járulhatott az urnák elé, míg Szászországban 3,3 millió a szavazásra jogosultak száma. A választói részvétel itt 74,4 százalékos volt, ami minden korábbinál magasabb. Öt évvel ezelőtt a szavazásra jogosultak 66,5 százaléka vett részt - írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Türingiában a szavazatok összeszámlálása után közölték: az AfD 32,8 százalékot ért el, és jelentősen megerősödött a legutóbbi tartományi választáshoz képest (2019: 23,4 százalék). A CDU 21.7-ről 23.6 százalékra tornázta fel magát. A BSW állórajtból 15,8 százalékot ért el - maga mögött hagyta a baloldalt, ahonnan kiszakadt. A Linke csak 13.1 százalékot ért el, ami hatalmas visszaesés, mert öt éve 31 százalékot kaptak.
A szavatszámlálók jelentése szerint a CDU lett Szászország legerősebb ereje 31,9 százalékkal. Az AfD 30,6 százalékot kapott. A BSW 11,8 százalékot ért el, amint azt az állami választási hatóság a honlapján közölte. A szociáldemokraták (SPD) a szavazatok 7,3 százalékát, a Zöldek 5,1 százalékot kaptak és Lipcsében és Drezdában kaptak közvetlen mandátumot. A baloldal 4,5 százalékra csúszott vissza, de két közvetlen mandátum elnyerésével sikerült visszajutnia a tartományi parlamentbe.
Alice Weidel, az Alternatíva Németországért (AfD) társelnöke a német ARD médiaügynökséggel közölte: a választók azt akarják, hogy az AfD részt vegyen a kormányzásban.
El kell fogadnunk bennünket, és mi kormányozni akarunk – mondta az AfD türingiai elnöke és csúcsjelöltje, Björn Höcke, szintén az ARD-ban. "Készek vagyunk az együttműködésre, bizonyos kompromisszumokra is, tárgyalásokat akarunk kezdeni.”
Szászország miniszterelnöke és a CDU vezető jelöltje, Michael Kretschmer többször kizárta az AfD-vel való együttműködés lehetőségét. Szerinte még korai arról beszélni, hogy a Zöldekkel vagy a BSW- vel akar-e koalíciós tárgyalásokat kezdeni . „A választók haragudnak a berlini szövetségi kormányra. Ha a lámpás koalíció nem változtat a politikáján, akkor a régi pártok népszerűsége 10 százalék alá csúszik."
Linnemann, a CDU főtitkára hasonló megjegyzéseket tett: a kancellár pártjának már egyik keleti tartományban sincs 9 százalék feletti támogatottsága.
„A választási eredmény azt mutatja: a közlekedési lámpa koalíció elvesztette legitimitását” – írta a német szabaddemokraták, az FDP alelnöke, Wolfgang Kubicki vasárnap az X-en. „A lakosság szerint ez a koalíció csak kárt okoz az országnak. És ez határozottan gyengíti a Német Szabaddemokrata Pártot.” Ebből sokan arra következtetnek, hogy az FDP kitáncol a koalícióból.