A LAKITELEK NÉPFŐISKOLA SEGÍTI A MOLDVAI CSÁNGÓK IDENTITÁSÁNAK MEGŐRZÉSÉT
A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége különféle programjait irányító munkatársak, a magyar nyelvű oktatásban és a hagyományőrzés területein munkálkodó alkalmazottak rövid időn belül másodszor gyűltek össze a lábnyiki táborközpontban. Tanévkezdés előtt egyfajta felkészítőn, eligazítón találkoztak, nemrég pedig Lezsák Sándort, a Magyar Országgyűlés alelnökét fogadták.
A Lakiteleki Népfőiskola alapítója az Országház és magyarországi történelmi nevezetes helyek meglátogatásával egybekötött utazásra hívta a csángó falvak egyenként mintegy ötvenfőnyi csoportjait és támogatást ígért a harmincöt moldvai magyar oktatási helyszín taneszközeinek helyi igény szerinti bővítéséhez, valamint a Lakiteleki Népfőiskola kínálatában szereplő szakkörök itteni elindításához, amit szintén a helyieknek kell kiválasztaniuk – tudta meg az erdélyi sajtó a moldvai magyar oktatás programvezetőjétől. Hegyeli Attila elmondta, már megkezdték az oktatási helyszínek eszközigényeinek felmérését, és tervezik a lakiteleki látogatást is.A Magyar Országgyűlés alelnökének moldvai látogatása és azok a programok, amelyekben együttműködést és támogatást ígért, nagyban hozzájárulnak a csángó emberek identitástudatának a megerősítéséhez – mondta a Háromszák c. lapnak Pogár László. A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) elnöke szerint az a lehetőség, hogy a szülők és gyermekeik, valamint az oktatók együtt utazhatnak Magyarországra, együtt nézhetik meg a családok az Országházat, tapasztalhatják meg, hogy az ország határain kívül is értik, amit ők mondanak, még akkor is, ha egy régies tájnyelvet beszélnek, olyan erős hatással lehet a közösségre, amit egyik jelenlegi programjuk sem érhet el.
Minden egyes lépésnek szerepe van a moldvai csángó emberek identitásának megerősítésében, ezek együtt érik el azt, hogy a csángó ember amellett, hogy katolikusnak vallja magát, érezze, hogy a magyar nemzet része. Ha a gyermek hazamegy a magyar óráról, a hagyományőrző tevékenységről, és elmondja, mi történt ott, a szülő elkezd beszélni neki arról, hogyan beszéltek szülei, nagyszülei, dédszülei, és elmegy egy következő tevékenységre, ahol együtt van a többi szülővel. Ez csak úgy működik, ha a szülő is részese annak, ami gyermekével történik, sokkal nagyobb hatással vannak rá ezek az alkalmak, mintha csak a táborból hazatérő gyermeke mesélne élményeiről – véli Pogár László.
Lezsák Sándor erdélyi szórványiskolákat felkereső körútján és az MCSMSZ által működtetett magyar oktatási hálózat munkatársaival szervezett találkozóin hangsúlyozta, nem lesznek pénzügyi nehézségek, a támogatási lehetőségek széles körűek, csak időben jelezni kell, hogy mire van szükség. A lábnyiki látogatás alkalmával megemlékeztek a moldvai magyarság nagy költőjéről, Lakatos Demeterről, aki ötven évvel ezelőtt hunyt el, fellépett a 2017-ben elindított hangszeroktató programnak köszönhetően alakult moldvai ifjúsági zenekar, majd a Lakiteleki Népfőiskoláról többféle tájékoztató anyagot osztottak szét a jelenlévők körében.
Fotó forrása: Facebook / Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Forrás: 3szek.ro
(2024.10.04.)