A BRICS-CSÚCS BEBIZONYÍTOTTA, HOGY MINDEN KÍSÉRLET HIÁBAVALÓ OROSZORSZÁG ELSZIGETELÉSÉRE
Közel három éve a Nyugat csak Oroszország elszigetelésén dolgozik. A kazanyi BRICS-csúcs azt mutatja, hogy az orosz elnök nincs egyedül. 35 állam vezetője és az ENSZ főtitkára tanácskozott a többpólusú világrend megteremtéséről.A háromnapos BRICS-csúcs, amely kedden kezdődött a délnyugat-oroszországi Kazany városában, a nagy feltörekvő gazdaságok, Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika csoportjának első találkozója, mióta Egyiptom, az Egyesült Arab Emírségek, Etiópia és Irán csatlakozott a blokkhoz az év elején.
Putyin a keddebtalálkozott Hszi Csin-ping kínai elnökkel, majd azt állította, hogy országaik bebizonyították, hogyan lehet tisztességesen államközi kapcsolatokat kiépíteni.
A részt vett a csúcson az indiai Narendra Modi, az iráni Masúd Pezeskian és a dél-afrikai Cyril Ramaphosa. Néhányan a blokkon kívülről érkeztek, például Recep Tayyip Erdogan török elnök.
Meg kell védeni a BRICS-államok nemzeti piacait a Nyugat negatív beavatkozásától
A BRICS soros orosz elnöksége nevében, házigazdai minőségében felszólaló Putyin szerint a befektetési platformra azért van szükség, hogy maximalizálni lehessen a BRICS-gazdaságok potenciálját, és ki lehessen használni a globális gazdasági növekedés előnyeit.
„Ezzel összefüggésben egy új BRICS befektetési platform létrehozását javasoljuk, amely hatékony eszköze lenne gazdaságaink támogatásának, valamint pénzügyi forrásokat biztosítana a globális Dél és Kelet országai számára.”
Putyin arról is szólt, hogy az általa létrehozni javasolt BRICS-gabonatőzsdéből idővel teljes körű árutőzsdét lehetne kialakítani. Az orosz elnök azt mondta, hogy a gabonatőzsde megkönnyítené „a termékek és nyersanyagok tisztességes és kiszámítható ármutatóinak kialakítását”, és lehetővé tenné „a nemzeti piacok védelmét a negatív külső beavatkozástól, a spekulációtól és a termékek mesterséges hiányának előidézésére irányuló kísérletektől”.
Putyin azt is hangoztatta, hogy a BRICS-országok az egyenlőség, a jószomszédság és a kölcsönös tisztelet mellett állnak ki, felelősek a világ civilizációjának sorsáért, és pozitív hatással vannak a világ stabil és biztonságos légkörének megteremtésére.
Létrejött a Béke barátai csoport
Hszi Csin-ping kínai elnök egyebek között arról beszélt, hogy meg kell akadályozni az ukrajnai konfliktus továbbterjedését.
Az elhúzódó ukrán válsággal összefüggésben Kína, Brazília és a globális Dél országai létrehozták a béke barátainak csoportját, mondta Hszi, hozzátéve: ennek „célja, hogy egyesítse a meghatározó hangokat a béke érdekében”.
Az ENSZ főtitkára is felszólalt, nem érdekelte Zelenszkij és Brüsszel rosszallása
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője a Sputnik rádióban az António Guterres ENSZ-főtitkárnak a BRICS-csúcstalálkozón való részvétele miatt megfogalmazott kijevi bírálatokra reagálva – amelyekben egyebek között szóvá tették, hogy a tisztségviselő nem jelent meg az ukrajnai rendezési konferencián – rámutatott: az ukrán vezetés nem jogosult senkinek sem betiltani a gyülekezést, a világszervezet apparátusának pedig azt, hogy eleget tegyen a kazanyi meghívásnak.
A BRICS „nagyon fontos szerepet” játszhat az ENSZ értékeinek előmozdításában és a többpólusú világrend megteremtésében. Üdvözlöm a multilateralizmus és a nemzetközi problémamegoldás iránti értékes elkötelezettségüket és támogatásukat. Egyetlen csoport és egyetlen ország sem tud egyedül vagy elszigetelten cselekedni – egy globális családként működő közösségre van szükség a globális kihívások kezeléséhez. Az [ENSZ] jövő csúcstalálkozója kijelölte a multilateralizmus irányát a globális fejlődés és biztonság érdekében, most pedig a szavakat tettekre kell váltanunk, és úgy gondoljuk, hogy a BRICS nagyon fontos szerepet játszhat ebben az irányban” – mondta Guterres.
Kiemelt négy területet, amelyek véleménye szerint az új többpólusú világrend számára komoly kihívást jelentenek, és felszólította a globális hatalmakat, hogy egyesüljenek ezek kezelésében. Ezek közé tartozik a globális pénzügyi struktúra reformja, az éghajlatváltozás kezelése, a technológia elérhetőségének növelése és a regionális konfliktusok megoldása.
Mindenkinek vérzik a szíve Gáza miatt
Palesztina reméli, hogy csatlakozhat a BRICS-országokhoz – jelentette ki Mahmúd Abbász elnök.
„Több ország vágya, hogy csatlakozzon a BRICS-hez, valójában mindannyiunk vágya egy új, igazságosabb és kiegyensúlyozottabb világrend kialakítására… A BRICS értékei összhangban vannak azzal, amire a palesztin nép törekszik – függetlenség és szabadság” – jelentette ki, megjegyezve, hogy a BRICS képes segíteni a válaszadásban azokra a kihívásokra, amelyeket sok nemzet egyedül nem képes kezelni.
Masúd Pezeskian, iráni elnök szerint a Brics kiutat jelenthet az amerikai totalitarizmusból, és megteremtheti a multilateralizmus útját. A Brics megoldást jelenthet a dollár dominanciájának kezelésére és az országok gazdasági szankcióinak kezelésére.
Nincs olyan ember a földön, akinek ne vérezne a szíve, amikor megnézi, mi történik Gázában. <...> A konfliktus fő oka, a Palesztin állam hiánya– hangsúlyozta az orosz elnök.
Putyin szerint fontos, hogy a folyamat minden résztvevőjével együtt dolgozzanak, és megakadályozzák a konfliktus eszkalálódását. Ezért együtt kell dolgozni Izraellel, amelyet 2023 októberében terrortámadás érte – jegyezte meg Putyin.
„Nagyon higgadtan és körültekintően kell elemeznünk a helyzetet, és semmi esetre sem engedjük az aránytalan válaszlépéseket ezekre a terrorcselekményekre, hanem mindenkivel együtt kell működnünk, és el kell érnünk a konfrontáció szintjének csökkentését, beleértve a libanoni színteret is.
A labda Kijev oldalán pattog
Az Ukrajnával folytatott esetleges tárgyalásokról szólva Putyin a csúcsot követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a labda ebben a kérdésben Kijev oldalán van. Elmondta, hogy néhány nappal ezelőtt Erdoğan török elnök képviselője új ötletek megfontolását javasolta, amibe Oroszország beleegyezett, de Kijev másnap visszautasította. Oroszország kész megfontolni a békeegyezmény bármilyen lehetőségét a realitások alapján.
Putyin jelezte, hogy számos ország csatlakozni szeretne a BRICS-hez. A kazanyi eseményeken „rajtunk kívül” 35 ország vett részt. Partnereinkkel pedig abban állapodtunk meg, hogy meghívókat és javaslatokat küldünk a leendő partnerországoknak, hogy milyen minőségben vegyenek részt a munkánkban, és pozitív válasz esetén közöljük, hogy kik szerepelnek a listán.
A csúcson elfogadott zárónyilatkozatban a résztvevők az együttműködés és a stratégiai partnerség kiterjesztését ígérték, és méltatták a nemzeti fizetőeszközök használatát a tömörülés tagjai, illetve kereskedelmi partnereik között. Putyin közölte, hogy a nyilatkozatot közös dokumentumként eljuttatják az ENSZ-hez.
A szövegben kitértek arra, hogy az ukrajnai helyzettel kapcsolatban nemzeti álláspontok léteznek. A BRICS-vezetők említést tettek a közvetítésre és a jószolgálati tevékenységre vonatkozó javaslatokról „a konfliktus békés megoldásának párbeszéd és diplomácia útján történő biztosítása érdekében”.
A dokumentum egyebek mellett a globális és regionális biztonság érdekében történő együttműködésről, a BRICS-országok pénzügyi és gazdasági kapcsolatainak fejlesztéséről, a humanitárius csereprogramok bővítéséről szól. A szövetség tagjai egyebek között szót ejtettek az „illegális szankcióknak” a globális gazdaságra gyakorolt negatív hatásáról, valamint az erőszak és a fegyveres konfliktusok terjedéséről.
Forrás: CNN, Politico, theguardian.com, iz.ru, pravda.ru, pravda.sk