Árpádsávos Zászló
„Nincs más testvérem, csak magyar.
Ha virrasztok, miatta állok poszton,
csak tőle kérek kenyeret s csak ő,
kivel a kenyeret megosztom”
(Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus)
Székely Zászló
MAGYAR SZEMMEL
A MAGYAR ÚTON
A Művelt Tájékozott Emberért Alapítvány
1092 Budapest, Ráday u. 32. I. em. 3.
+36-1-781-3236
info@magyarforum.info
Kérjük, hogy éves adójuk 1%-át ajánlják fel A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítványnak-oldalunkért
1%"/
Kedvezményezett alapítvány neve: A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítvány

adószáma: 18670275–1–13


A NEMZETKÖZI BÜNTETŐBÍRÓSÁG ELFOGATÓPARANCSOT ADOTT KI BENJÁMIN NETANJAHU ELLEN

Csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt.


 Izrael esetében az elfogatóparancsot emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt adták ki, amelyeket az izraeli kormányfő és védelmi minisztere „legalább 2023. október 8. és 2024. május 20. között” követett el.

Kiemelték: alapos okkal feltételezhető, hogy Netanjahu és Joáv Galant társelkövetőként büntetőjogi felelősséggel tartozik a következő bűncselekményekért: éheztetés háborús bűne mint a hadviselés egyik módszere, valamint olyan emberiesség elleni bűncselekmények, mint gyilkosságok, üldözés és más embertelen cselekedetek. Alapos okkal feltételezhető, hogy az érintettek büntetőjogi felelősséget viselnek a polgári lakosság elleni támadás szándékos irányításával elkövetett háborús bűncselekményért is – írták. Megállapítható, hogy az állítólagos emberiesség elleni bűncselekmények a gázai polgári lakosság elleni széles körű és szisztematikus támadás részét képezték – tették hozzá.

Közölték továbbá: az ügyben eljáró kamara úgy ítélte meg, alapos okkal feltételezhető, hogy Benjámin Netanjahu és Joáv Galant „szándékosan és tudatosan” fosztotta meg a gázai polgári lakosságot a túlélésükhöz nélkülözhetetlen eszközöktől, beleértve az élelmiszert, a vizet, a gyógyszereket és az orvosi felszereléseket, valamint az üzemanyagot és az áramot, legalább 2023. október 8. és 2024. május 20. között.

Ugyanezen a napon az ICC elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri, a Hamász egyik magas rangú parancsnoka ellen az izraeli és palesztin területen elkövetett állítólagos háborús bűncselekmények miatt. A bíróság szerint az emberiesség elleni bűncselekmények hosszú listájával gyanúsítják, beleértve a gyilkosságot, a kiirtást, a kínzást, a nemi erőszak és a szexuális erőszak más formáit, valamint a túszejtést.

A bíróság korábban két másik magas rangú Hamász-vezető, Iszmail Haníje és Jahja Szinvar ellen is vádat akart emelni, de ejtette a vádakat, miután bebizonyosodott, hogy Izrael likvidálta őket.


 "Felkérem az összes részes államot, hogy tegyenek eleget a bíróság működését biztosító Római Statútum iránti elkötelezettségüknek azáltal, hogy tiszteletben tartják a bíróság rendelkezéseit" - írta közleményében Karim Khan főügyész.

Karim Khan Benjámin Netanjahu és Joáv Galant mellett az október 7-i, Izrael ellen elkövetett palesztin terrortámadás felelősei ellen kérte elfogatóparancs kiadását május második felében. Az ICC főügyésze akkor Mohamed ed-Deif mellett Jahja Szinvár, a Hamász akkori gázai övezeti vezetője, valamint Iszmail Haníje, a Hamász politikai irodájának volt vezetője esetében tartotta indokoltnak elfogatóparancs kiadását. Utóbbiak halálának megállapítását követően azonban az illetékes kamara engedélyezte e kérelmek visszavonását.

A főügyész a közleményében hangsúlyozta: a Nemzetközi Büntetőbíróság független bíráinak határozata megerősíti, hogy a nemzetközi humanitárius jogot minden körülmények között tisztességes és pártatlan bírósági eljárások útján érvényesíteni kell.

"A törvény mindenkiért van, és az a szerepe, hogy minden ember jogait érvényesítse" - fogalmazott Kahn, majd hozzátette: az ügyészség számít az országok együttműködésére ebben az esetben is, mint minden más, a bíróság hatáskörébe tartozó ügyben. Közölte: hivatala üdvözöli a Római Statútum nem részes államaival való együttműködést is az elszámoltathatóság és a nemzetközi jog tiszteletben tartása érdekében.

"Továbbra is együttműködésre törekszem az összes érdekelt féllel, beleértve Izraelt és a Palesztin Államot is annak biztosítására, hogy hivatalom maradéktalanul eleget tegyen a Római Statútum vonatkozó cikke szerinti azon kötelezettségének, hogy a terhelő és a felmentő körülményeket egyaránt kivizsgálja"

Közölte, ezzel párhuzamosan folytatja a kialakult helyzettel kapcsolatban végzett "független és pártatlan" vizsgálatát a bíróság joghatósága alá tartozó palesztin területeken, beleértve Gázát és Ciszjordániát, valamint Kelet-Jeruzsálemet is.

Kahn aggodalmát fejezte ki az erőszak fokozódásáról, a humanitárius segélyek eljutásának további nehézségeiről, valamint a Gázában és Ciszjordániában elkövetett nemzetközi bűncselekményekről szóló jelentések miatt is. Közölte, hogy a figyelemnek most az Izraelben és a palesztin területeken elkövetett nemzetközi bűncselekmények áldozataira kell irányulnia. Az izraeli kibucokból elhurcolt és áldozattá vált túszokra és családtagjaikra, valamint a gázaiakra, akik a szeretteiket veszítették el - emelte ki.

"Továbbra is teljesítjük megbízatásunkat a Római Statútum alapját képező alapvető kötelezettségvállalás végrehajtása érdekében, mely szerint minden ember élete egyenlő értékű" - tett hozzá a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze.

Forrás: MTI
(2024.11.21.)