LEZSÁK SÁNDOR: HORTHY ISTVÁN ÉLETÉT FELDOLGOZÓ KONFERENCIÁT SZERVEZTÜNK LAKITELEKEN
A kormányzóhelyettes sokszínű tevékenységét 8 kárpát-medencei egyetem és főiskola 9 karának hallgatói és doktoranduszai mutatták be egyéni kutatásaik alapján. A konferenciaelőadások december 9-én, Horthy István születésének 120. évfordulóján hangzottak el.
Horthy István életét feldolgozó konferenciát szerveztünk Lakiteleken, a Hungarikum Ligetben - írta Lezsák Sándor az Országgyűlés alelnöke, a Nemzeti Fórum elnöke, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke a közösségi oldalán megtekinthető rövid, az eseményt összefoglaló film felé.Lezsák Sándor: Nekünk tét, hogy tisztán lássunk térben - itt a Kárpát-hazában - és időben. De meg kell hogy mondjam, az én iránytűm igazán Szakály professzor. Első gondolatom az volt, hogy jöjjön, aztán értékeljen. Majd keressük tovább azokat a fiatalokat, akik a jövendő kutatói, történészei lesznek. Nagyon nagy szükség van a fiatal nemzedékre.
Szakály Sándor, Széchenyi-díjas történész, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója: Számomra, ellentétben sokakkal, a Horthy-időszak, nevezzük így, NEM RENDSZER, HANEM KORSZAK! Ha valaki megnézi azt a korszakot, akkor vesse össze Európa számos más országával. És akkor azt látja, hogy nincs benne semmi extra rendszer, nagyjából úgy működött, mint Csehszlovákia, Románia, stb.
1945 után illett rendszert mondani,és lehetőség szerint azt illett valamilyen jelzővel illetni. Klasszikus volt a fasiszta - ami nem volt Magyarország. Később lett náci - ami szintén nem volt Magyarország.
És akkor kitalálták azt, hogy Horthy-fasizmus. Hogy az milyen volt, azt nem tudta senki, azt Nemes Dezső* tudná megmondani.
*Nemes Dezső (Lőcse, 1908. szeptember 6. – Budapest, 1985. március 30.) Kossuth- és állami díjas történész, újságíró-lapszerkesztő, politikus, párttitkár, a Szikra Könyvkiadó igazgatója (1953–1956), az MSZMP KB Párttörténeti Intézetének főigazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja (levelező 1958, rendes 1964). Eredeti foglalkozását tekintve kárpitos.
A kisfilmet ide kattintva megtekinthetik.
Forrás: Lezsák Sándor facebook oldala
(2024.12.31.)