Árpádsávos Zászló
„Nincs más testvérem, csak magyar.
Ha virrasztok, miatta állok poszton,
csak tőle kérek kenyeret s csak ő,
kivel a kenyeret megosztom”
(Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus)
Székely Zászló
MAGYAR SZEMMEL
A MAGYAR ÚTON
A Művelt Tájékozott Emberért Alapítvány
1092 Budapest, Ráday u. 32. I. em. 3.
+36-1-781-3236
info@magyarforum.info
Kérjük, hogy éves adójuk 1%-át ajánlják fel A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítványnak-oldalunkért
1%"/
Kedvezményezett alapítvány neve: A Művelt, Tájékozott Emberért Alapítvány

adószáma: 18670275–1–13


Igazi ritkasággal köszönte meg Lezsák Sándor munkáját Bábel Balázs érsek

Különleges emlékéremmel ajándékozta meg dr. Bábel Balázs, kalocsa-kecskeméti érsek, metropolita Lezsák Sándor országgyűlési képviselőt a napokban a lakiteleki katolikus templomban tartott ünnepi szentmise keretében. A sorszámozott emlékérmet köszönete jeléül adta a honatyának az elmúlt 25 évben nyújtott támogatásáért.

Az Astriceum Érseki Múzeum és a Kalocsa-Kecskeméti főegyházmegye egyházi és világi munkatársainak jubileumi ajándékaként készült tavaly a sorszámozott emlékérmek egyetlen arany példánya dr. Bábel Balázs részére abból az alkalomból, hogy 25 éve iktatták be főpásztori tisztségébe. Az emlékéremből 20 darab készült aranyozott ezüstből, melyeket az érsek atya ajándékozhat azoknak, akiket érdemesnek talál erre.


Az érmet harmadik mohácsi emlékéremként is nevezik, mert a vesztes mohácsi csatára és minden ehhez fűződő eseményre emlékezik.

Az első emlékérmet Mária királyné a csatát követően adatta ki, amelynek hátoldalán maga a csatajelenet látható II. Lajos királlyal és Tomori érsekkel, az első oldalán pedig a király és felesége, Mária királyné mellalakja látható. Ez a csatajelenet ismétlődik meg a második nagyharsányi emlékérmen, amely már a győztes csatának állít emléket és a török kiűzetésének emlékére készült.

Tavaly a VI. Fiatal Numizmaták Konferenciája keretében a kalocsai Astriceum Érseki Múzeum időszakos numizmatikai kiállításának megnyitója keretében mutatták be a harmadik emlékérmet, amelynek hátoldalán ugyancsak az 1526-ban készült csatajelenet látható, de elülső oldalán már a mai időket idézi: azt a főszékesegyházat, amely nem kis részét képezte a mai barokk székesegyháznak, alatta a korabeli templomromokkal. 
A készítők azt a történelmi emlékezetet kívánják az éremmel erősíteni, hogy nem csak az ország pusztult el 1526-ban, hanem a Kalocsa-Bácsi érsekség teljes területének több mint kétharmadát elvesztette. Elvesztette fővezér érsekét, főpapjait, elvesztette népességét és székesegyházát. 

Forrás: baon.hu
(2025.02.15.)