A MAGYAR FÓRUM FELTETTE KÉRDÉSEIT A KORMÁNYINFÓN
GULYÁS GERGELY MINISZTERELNÖKSÉGET VEZETŐ MINISZTER: BRÜSSZELBEN A KETTŐS MÉRCE A LEGFŐBB ELV, MÉG AZ UNIÓS SZERVEZETEK SZERINT IS ÁTLÁTHATATLAN A BIZOTTSÁG MŰKÖDÉSE

AZ ÁPRILIS 10-EI KORMÁNYINFÓN, ÉS GULYÁS GERGELY MINISZTERELNÖKSÉGET VEZETŐ MINISZTER VÁLASZAI:
1.Hol tartanak a tárgyalások a kárpátaljai magyarok jogairól Olha Sztefanyisina Ukrajna európai és euroatlanti integrációjáért felelős miniszterelnök-helyettesével?
- Az ukrán partnerre folytatott tárgyalások elakadtak. Vannak ukrajnai vállalások, garanciaígéretek, de ezek csak ígéretek. Amit mi többször követeltünk a nemzetiségi jogok terén, az nem valósult meg.
2. Brenzovics László, a KMKSZ elnöke arra hívja fel a figyelmet, hogy a Kárpátaljáról érkezőket hosszan várakoztatják a magyar határnál, pedig a határátlépés a kárpátaljai magyarok számára mindennapi szükséglet, legyen szó akár egészségügyi ellátásról, tanulmányokról. Ráadásul Húsvét előtt mindig növekszik a határátkelők forgalma. Támogatja-e a nemzetpolitikát fontosnak tartó kormány, hogy a kárpátaljaiak számára javuljanak a körülmények a határon való átjutásnál?
-Támogatjuk a könnyítést, de a schengeni határon van egy beléptetési folyamat, ami időigényes. Van, hogy a határon kialakulnak dugók, bizonyos kötelezettségeknek eleget kell tenni. A román schengeni tagsággal felszabadul kapacitás.
Vitályos Eszter, kormányszóvivő: Nagypalád és Nagyhódos közt új határ nyílt. Arra törekszünk, hogy húsvétkor 1 óra alatt legyen a várakozási idő.
3. Az Európai Számvevőszék megvizsgálta a 2021 és 2023 között több civil szervezetnek átadott 8 milliárd eurót, és a testület „túl átláthatatlannak” minősítette a civil szervezetek uniós finanszírozását. Ha Brüsszel a saját háza táján nem tud rendet tenni, milyen alapon szankcionálja a tagállamokat? Milyen eljárás kell ahhoz, hogy megtudjuk, név szerint kik adtak az uniós adófizetők pénzéből jelentős összegeket a lobbitevékenységet végző NGO-knak, és kiknek a megbízásából?
- A legdurvább kettős mérce, amit Brüsszel érvényesít az átláthatóság terén. Mindez igaz a vagyonnyilatkozatokra, vagy éppen a civil pályázatokra. Még a saját szervezeteik szerint is átláthatatlanul működik Brüsszel, ahol a kettős mérce a legfőbb mérce. A brüsszeli átláthatósági szabályok jóval kevésbé szigorúak, mint a magyarok. Az Európai Parlament kezdeményezhet eljárást, de a Brüsszel-párti pártok ezt úgysem szavaznák meg.
4. A bankok az un. üzleti ügyfeleiknek magasabb számlavezetési és átutalási díjat, illetéket számolnak fel. De egy szegény vidéki plébánia, vagy egy nonprofit alapítvány is üzleti ügyfélnek minősül és fizetheti a filléres összegek után is az üzleti tarifát. Erre nem figyelmeztethetné a kormány a bankokat?
-Tárgyalunk ebben az ügyben a bankokkal. Amennyiben szükséges az egyházközségeknek és a civil szervezetknek a kormány tud támagotást nyújtani a banki tranzakciók összegének kifizetéséhez.
Fotó: MTI
m.a.
(2025.04.10.)