FERENC PÁPA HAZATÉRT AZ ATYAI HÁZBA
Húsvét hétfőn 9,45-kor Kevin Farrell bíboros, az Apostoli Kamara camerlengója (pápai kamarása) ezeket a szavakat mondta a Szent Márta házban: ,,Kedves testvéreim, mély fájdalommal kell bejelentenem Ferenc szentatyánk halálát. Ma reggel 7 óra 35 perckor Ferenc római püspök visszatért az Atya házába. Egész életét az Úr és egyháza szolgálatának szentelte. Arra tanított minket, hogy az evangélium értékeit hűséggel, bátorsággal és egyetemes szeretettel éljük meg, különösen a legszegényebbek és a legelesettebbek javára. Mérhetetlen hálával az Úr Jézus igaz tanítványaként mutatott példájáért Ferenc pápa lelkét az egyetlen és háromságos Isten végtelen irgalmas szeretetének ajánljuk.”

Miután XVI. Benedek pápa 2013. február 28-án lemondott hivataláról, a konklávé március 13-án Bergogliót választotta utódjául, aki a Ferenc nevet választotta, Assisi Szent Ferencre való hivatkozással. Közéleti szerepvállalása során alázatáról, Isten irgalmának hangsúlyozásáról, a pápai hivatal nemzetközi láthatóságának növeléséről, a szegények iránti elkötelezettségéről és a vallásközi párbeszéd támogatásáról vált ismertté. Elődeinél kevésbé formális megközelítést alkalmaz a pápai tisztségben, például a pápai lakosztály helyett a Szent Márta-házban él.
Pápasága idején számos újszerű megközelítést alkalmazott: teljes jogú tagokká tette a nőket a Római Kúria dikasztériumaiban, bírálta a féktelen kapitalizmust, a fogyasztói szemléletet és a túlzott iparosodást; a klímaváltozás elleni fellépést egyik fő célkitűzésévé tette. A halálbüntetést elítélte, és kijelentette, hogy az egyház elkötelezett annak eltörlése mellett. A nemzetközi diplomáciában Ferenc pápa bírálta a jobboldali populizmus térnyerését, felszólított a homoszexualitás dekriminalizálására, közvetített az Egyesült Államok és Kuba teljes körű diplomáciai kapcsolatainak helyreállításában, megállapodást kötött Kínával a püspöki kinevezések ügyében, és támogatta a menekültek ügyét. A nyugati világot a bevándorlási szintek jelentős növelésére szólította fel. 2022-ben bocsánatot kért azért, mert az egyház szerepet vállalt a kanadai őslakos népek kulturális alapú népirtásában. 2023. október 4-én elindította a szinodalitásról szóló szinódust, amelyet pápasága csúcspontjaként és a katolikus egyház második vatikáni zsinat óta legjelentősebb eseményeként tartanak számon. A Time magazin 2013 végén az év emberének választotta.
2019-ben Csíksomlyón a nyeregben szentmisét mutatott be június 1-jén, ekkor egy aranyrózsát helyezett el a kegyszobor előtt, ami első a Kárpát-medencében. A pápa ezzel fejezte ki Mária iránti tiszteletét a csodatevő Szűzanya szobra előtt, valamint ezzel egyben a vidék népének kitartó hitét is elismerte.
Magyarországon először 2021. szeptember 12-én járt, amikor az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus zárómiséjét mutatta be Budapesten. Pontifikátusa alatt ez volt az egyetlen Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus, amelyen személyesen részt vett. Már ekkor ígéretet tett, hogy amikor lehetősége lesz rá, visszatér hazánkba egy hivatalos apostoli látogatás keretében.
Erre másfél évvel később, 2023. április 28–30. között került sor. Ferenc pápa az ekkorra már megromlott egészségi állapota miatt nem tudta vállalni, hogy ellátogasson az ország különböző pontjaira, így a háromnapos hivatalos magyarországi látogatására szervezett találkozásokra budapesti helyszíneken került sor. Örök emlékként őrzik a magyar hívők a Kossuth téren bemutatott szentmisét, vagy a több, mint tízezer gimnazistával és egyetemistával való találkozást a Papp László Sportarénában.
Ezen utazások jelentőségét jól mutatja, hogy Ferenc pápa 12 éves pontifikátusa alatt egy országba, egy nemzethez a legritkább esetben látogatott el több alkalommal.
Az apostoli látogatás első évfordulóján, tavaly tavasszal egy háromnapos nemzeti zarándoklat keretében köszöntük meg Ferenc pápa magyarországi útját. A Szentatya ekkor ismét megkülönböztetett figyelemmel volt honfitársaink irányában, hiszen külön kihallgatáson fogadta az összes magyar zarándokot a Vatikánban.
Adj, Uram, örök nyugodalmat neki, és az örök világosság fényeskedjék neki. Nyugodjék békében. Ámen.
Források: Magyar Kurír, romkat.ro, Vatican News