SZÁZ ÉVE SZÜLETETT NAGY LÁSZLÓ
Nem látsz tündöklő végtelenbe,/nem vettél fegyvert, hogy magadért vívhass,/kezedben a rózsa lefejezve, /tövises szára az, amit szorítasz.

Édesapja, Nagy Béla elismert gazdaként különböző tisztségeket töltött be, bíró is volt. Festőnek készült. Édesanyja, Vas Erzsébet nyárádi születésű gazdalány. Négy gyermekük született: Izabella, Mária, László és István. Testvérei közül István Kossuth– és József Attila-díjas költővé vált Ágh István néven.
Az elemi iskolát szülőfalujában végezte. 1935 augusztusában súlyosan megbetegedett. Csontvelőgyulladás támadta meg a lábát, többször műtötték, közben idegek sérültek meg, így élete végéig járógép használatára kényszerült. Betegsége miatt az ötödik osztályt csak 1938-ban végezhette el, kitűnő eredménnyel.
Polgári iskolába Pápán járt, az első két évfolyamot magánúton, egy év alatt végezte el. Itt indította el a tehetséges fiút a festő-képzőművész pályán A. Tóth Sándor rajztanár, festőművész. Ezt követően 1941–45-ben a református kollégium kereskedelmi középiskolájában folytatta tanulmányait, majd itt érettségizett 1945-ben.
Egy évvel később, 1946 nyarán utazott Budapestre, ahol az Iparművészeti Főiskola grafikus szakán kezdte meg tanulmányait. Ekkor láttak napvilágot első versei, előbb egy diákújságban, majd 1947 decemberétől a Valóság című folyóiratban.
Bekerült Sőtér István, Kossuth-díjas író, irodalomtörténész híres Négy nemzedék című antológiájába is. 1948 nyarán a költészet mellett tette le voksát és beiratkozott a Pázmány Péter Tudományegyetem bölcsészeti karára, a magyar-szociológia-filozófia szakra, majd fél év után áttért az orosz szakra, hogy Szergej Jeszenyin orosz lírai költő műveit fordíthassa.
Elismert fiatal költőként kapott ösztöndíjat Bulgáriába, hogy megtanulja a nyelvet és fordítson. Közel két évet töltött ott és később is gyakorta visszajárt.
Szécsi Margit költőnővel 1952. augusztus 20-án kötött házasságot. 1953-ban született meg András fiuk. Eleinte albérletben laktak, gyermekük a pestlőrinci anyai nagyszülőknél nevelkedett, majd Zuglóban kaptak lakást. 1953 augusztusától 1957 februárjáig a Kisdobos szerkesztője, majd főszerkesztője volt. 1957 elején megszűnt irodalmi állása és évekig műfordításból élt. 1959-től haláláig az Élet és Irodalom képszerkesztője, majd főmunkatársa volt. Három alkalommal tüntették ki József Attila-díjjal (1950, 1953, 1955), 1966-ban Kossuth-díjat kapott, műfordítói munkásságáért Botev-díjjal jutalmazták (1976). 1968-ban megkapta a Sztrugai Nemzetközi Költőfesztivál aranykoszorúját. Az 1960-as években versköteteihez illusztrációkat is készített.
A Kossuth-díjat 1966-ban vehette át. 1975 februárjától napi rendszerességgel vezetett naplót, amely 1994-ben jelent meg Krónika-töredék címmel. Ugyanebben az évben – a költő ötvenedik születésnapjára – készült Zolnay Pál filmrendező portréfilmje, melyben a két költő, Kormos István és Nagy László beszélgetett.
1978. január 29-én, influenzából lábadozva még részt vett felesége szerzői estjén. Másnap reggel szívinfarktusban meghalt. A Farkasréti temetőben nyugszik feleségével, Szécsi Margittal.
via felvidek.ma