A RETÖRKI munkatársai a IV. Országos Jelenkor-történeti Konferencián
A Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár munkatársai önálló szekcióban vettek részt a szeptember 4. és 6. között megtartott IV. Országos Jelenkor-történeti Konferencián, Pécsen.
A konferencia harmadik napján, szeptember 6-án, az Egységes sokszínűség? Adalékok az 1945–1989 közötti időszak kultúr- és tudománytörténetéhez című szekcióban a RETÖRKI tudományos igazgatója, Strausz Péter volt a levezető elnök és az ő vitaindítójával kezdődött a tudományos munka. Endrédi Tamás a filmes szaklapokat elemezte abból a szempontból, hogy abban hogyan jelentek meg a párt iránymutatásai. Kovács Balázs előadása a tudománypolitika területére tért át és a történettudomány pártirányítását elemezte a Rákosi-korszakban. Lázin Áron (fotón) a román kommunista párt XII. kongresszusa kapcsán elemezte a magyar-román viszony alakulását, majd Szénási Dorottya zárásként visszatért a kultúrpolitikához és Szabolcsi Miklós életútját mutatta be.A konferencia két másik szekciójában a RETÖKI további két munkatársa is előadást tartott. Pálinkás Barnabás Az emigrációkutatás kihívásai Szilágyi József újságíró hagyatékának tükrében címmel, míg Marschal Adrienn Börtönálmok és következményeik. Politikai elítéltek az állambiztonság célkeresztjében címmel.
Forrás: retorki.hu
(2025.09.12.)


